Koronawirus: ponad 18 tys. przedsiębiorców złożyło już wnioski o odroczenie płatności składek

Firma

Plik pieniędzy z napisem ZUS
Fot. stock.adobe.com/ESCALA

Do 29 marca wpłynęło 18,4 tys. wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek. Możliwość odroczenia oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych – to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku występowaniem w Polsce koronawirusa.

#GertrudaUścińska: Każdy z przedsiębiorców powinien się zastanowić, z jakiej pomocy chce skorzystać. Możliwości jest wiele i wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej#TarczaAntykryzysowa #Koronawirus #SkładkiZUS #Przedsiębiorcy @zus_pl

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie spłaty należności objętych zawartymi wcześniej umowami.

‒ Jest to jednostronicowy dokument, w którym przedsiębiorca wskazuje, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności ‒ wyjaśnia prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Trzeba wybrać rodzaj pomocy

‒ Każdy z przedsiębiorców powinien się zastanowić, z jakiej pomocy chce skorzystać. Możliwości jest wiele i wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej.

Bądź na bieżąco – zapisz się na nasz newsletter>> (otwiera się na nowej zakładce)”>>>>

Mam tu na myśli tzw. tarczę antykryzysową. Da ona jeszcze większe możliwości, m.in. chodzi tu o zwolnienie mikrofirm ze składek na ubezpieczenia społeczne.

Do tego przedsiębiorcy zwolnieni będą z opłaty prolongacyjnej.

Poczekajmy jednak na ostateczny kształt ustawy – wskazuje prof. Gertruda Uścińska.

Na tzw. tarczę antykryzysową składają się projekty kilku ustaw. Głównym celem nowych rozwiązań prawnych jest ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce. Tarcza antykryzysowa przyjęta przez Sejm. Jaką pomoc dla przedsiębiorców przewiduje?

Trzy możliwości złożenia wniosku

Uproszczony wniosek m.in. o odroczenie terminu płatności może być złożony poprzez PUE ZUS, wysłany pocztą lub wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach Zakładu.

Bądź na bieżąco – zapisz się na nasz newsletter>> (otwiera się na nowej zakładce)”>>>>

Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie postępowania egzekucyjnego oraz stosowania sankcji.

Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na:

ubezpieczenia społeczne,

ubezpieczenie zdrowotne,

Fundusz Pracy,

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz

Fundusz Emerytur Pomostowych.

Udostępnij artykuł: