Koronawirus przewraca szyby naftowe, bankructwo Hin Leong Trading w Singapurze

Gospodarka

Singapurska spółka Hin Leong Trading (PTE.) LTD, handlująca ropą naftową i jej produktami złożyła 17 kwietnia wniosek o ochronę sądową przed pożyczkodawcami po tym, jak banki zażądały spłaty kredytów.

Fot. Skórzewiak/stock.adobe.com

Singapurska spółka Hin Leong Trading (PTE.) LTD, handlująca ropą naftową i jej produktami złożyła 17 kwietnia wniosek o ochronę sądową przed pożyczkodawcami po tym, jak banki zażądały spłaty kredytów.

#WitoldGadomski: Władze Singapuru prowadzą śledztwo dotyczące Hin Leong, która sprzedała zapasy ropy naftowej stanowiące zabezpieczenie zaciągniętych pożyczek i ukrywała straty w obrocie terminowymi kontraktami na ropę #COVID19

Hin Leong Trading jest ofiarą epidemii koronawirusa, a także spadków ceny ropy naftowej, które pośrednio są spowodowane epidemią.

Po tygodniu spółka wniosek o ochronę sądową wycofała, i zamiast tego poprosiła Sąd Najwyższy Singapuru o powołanie PwC na zarządcę firmy.

Z powodu epidemii sądy w Singapurze, znanym ze znakomicie działającej administracji, pracują z opóźnieniem. Rozprawy odbywają się zdalnie.  

Według oficjalnych szacunków gospodarka Singapuru skurczyła się o 2,2% w I kwartale - a ekonomiści przewidują, że wyniki II kwartału będą gorsze.

Prawie 4 mld USD długu

Długi Hin Leong wynoszą 3,85 mld USD. Do  wierzycieli bankowych Hin Leong należą wielkie banki, prowadzące działalność międzynarodową: HSBC Holdings, ABN Amro Bank, Societe Generale i trzy największe banki w Singapurze.

Brytyjskiemu bankowi HSBC, którego głównym obszarem działania jest Hongkong, Hin Leong jest winien 600 mln USD.

Ekspozycja ABN Amro na Hin Leong wynosi 300 mln USD, Societe Generale 240 mln USD, Standard Chartered 240 mln USD, Rabobank 230 mln USD, Bank of China 210 mln USD.

HSBC zrewidował wysokość swego zysku w I kwartale 2020 roku, obniżając go o połowę. Rezerwy na nieregularnie obsługiwane kredyty wzrosły w banku o 420% do 3 mld USD, osiągając najwyższy roczny poziom od czasu kryzysu finansowego.

Bank ma jednak bardzo solidne współczynniki kapitałowe (Tier-1 wynosi ponad 14%), więc może pozwolić sobie na konserwatywne tworzenie rezerw na trudne czasy, które nadchodzą.

Koniec dobrobytu

Firma Hin Leong (po chińsku oznacza „dobrobyt”) została założona w 1963 roku przez  Lima Oon Kuin, znanego jako „OK Lim”, który przybył do Singapuru z małego miasteczka Putian w prowincji Fujian w Chinach. Biznesmen zaczynał od zakupu łodzi rybackiej.

Potem przerzucił się na dostarczanie paliwa rybakom. Stopniowo  Hin Leong stał się jedną z największych niezależnych lokalnych firm handlujących ropą naftową we Wschodniej Azji.

Władze Singapuru prowadzą śledztwo w sprawie spółki Hin Leong, która próbując uniknąć bankructwa sprzedała zapasy ropy naftowej, które stanowiły zabezpieczenie zaciągniętych pożyczek i ukrywała straty w obrocie terminowymi kontraktami na ropę.

Lim Oon Kuin przyznał, że polecił działowi finansowemu spółki nie ujawniać 800 mln USD strat  poniesionych na rynkach kontraktów futures.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: