Koronawirus: UOKiK notyfikował przedłużenie programów pomocowych

Gospodarka

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przekazał Komisji Europejskiej notyfikację przedłużającą programy pomocowe, podał UOKiK. Urząd oczekuje, że KE wyda niebawem decyzję w tej sprawie.

Koronawirus i pieniądze
Fot. stock.adobe.com/stockcrafter

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przekazał Komisji Europejskiej notyfikację przedłużającą programy pomocowe, podał UOKiK. Urząd oczekuje, że KE wyda niebawem decyzję w tej sprawie.

UOKiK koordynował na poziomie krajowym proces uzgadniania programów pomocowych, zatwierdzonych na podstawie tymczasowych ram, których okres stosowania powinien być przedłużony, a 13 listopada br. przesłał do Komisji Europejskiej notyfikację grupową. Umożliwi to KE przyjęcie jednej decyzji dotyczącej wszystkich zgłoszonych programów pomocowych. Urząd oczekuje, że KE wyda niebawem decyzję w tej sprawie, podano w komunikacie.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

"W tym trudnym dla pracowników i przedsiębiorców czasie niezwykle ważne jest podtrzymanie rządowego wsparcia, udzielanego w ramach pomocy publicznej. W piątek, 13 listopada przekazaliśmy do KE notyfikację przedłużającą programy pomocowe, aby programy oferowane przez rząd mogły w dalszym ciągu podtrzymywać płynność w przedsiębiorstwach, umożliwiając utrzymanie miejsc pracy" - powiedział prezes Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Pracujemy z ministerstwami i instytucjami publicznymi nad kolejnymi programami rządowymi w ramach instrumentów pomocy publicznej.

Do przedłużenia okresu stosowania zgłoszono prawie wszystkie obowiązujące obecnie programy pomocowe mające na celu wsparcie gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19. Będą mogły być stosowane do 30 czerwca 2021 r. (część z nich została już wcześniej przedłużona w ramach toczących się postępowań notyfikacyjnych), podano także.

"Potrzeba wydłużenia zatwierdzonych na podstawie tymczasowych ram programów pomocowych została zgłoszona przez następujące instytucje: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Polski Fundusz Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego" - podano także.

Notyfikacja wynika z przyjęcia przez KE komunikatu

Notyfikacja wynika z przyjęcia przez KE komunikatu, w którym do 30 czerwca 2021 r wydłużona została możliwość stosowania środków pomocowych określonych w tymczasowych ramach. Chodzi o "Czwartą zmianę tymczasowych ram środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście epidemii COVID-19". Pierwotnie wsparcie miałoby wygasnąć z końcem bieżącego roku, wyjaśnia UOKiK.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: