Koronawirus w Polsce: 10 powiatów z dodatkowymi obostrzeniami

Gospodarka

Dodatkowymi obostrzeniami objętych zostanie od jutra 10 powiatów, trzy z nich znajdą się w strefie czerwonej, natomiast siedem w strefie żółtej, podało Ministerstwo Zdrowia. Kolejne 10 powiatów znalazło się na tzw. liście alertów, czyli powiatów zagrożonych wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń od przyszłego tygodnia.

Maseczka ochronna z flagą Polski i napisem COVID-19
Fot. stock.adobe.com/andriano_cz

Dodatkowymi obostrzeniami objętych zostanie od jutra 10 powiatów, trzy z nich znajdą się w strefie czerwonej, natomiast siedem w strefie żółtej, podało Ministerstwo Zdrowia. Kolejne 10 powiatów znalazło się na tzw. liście alertów, czyli powiatów zagrożonych wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń od przyszłego tygodnia.

.@MZ_GOV_PL: dodatkowymi obostrzeniami objętych zostanie od soboty 10 powiatów, trzy z nich znajdą się w strefie czerwonej, natomiast siedem w strefie żółtej, kolejne 10 powiatów znalazło się na tzw. "liście alertów" #koronawirus #COVID19

"Przedstawiamy nową listę powiatów, które znalazły się lub wypadły ze strefy czerwonej lub żółtej. […] Mam dobrą wiadomość. W porównaniu do ubiegłego tygodnia z 18 powiatów w tej chwili w obu strefach mamy tylko 10 powiatów" - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że po wprowadzeniu obostrzeń mieszkańcy powiatów stosują się do wymogów i nowych zakażeń w tych powiatach ubywa.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

"W kategorii 'czerwonej' mamy w tej chwili trzy powiaty: to jest woj. małopolskie - Nowy Sącz i powiat limanowski […] oraz w woj. łódzkim powiat pajęczański" - wskazał.

"Jeżeli chodzi o powiaty w kategorii 'żółtej' - na Podkarpaciu to jest powiat przeworski (wszedł z kategorii zielonej), w woj. łódzkim powiat łowicki (spadł z kategorii 'czerwonej') woj. mazowieckie - powiat lipski (także z kategorii 'czerwonej') […], woj. wielkopolskie powiat kolski, (przeniesiony z kategorii 'czerwonej'), świętokrzyskie - powiat konecki, małopolskie - powiat nowosądecki, śląskie - powiat kłobucki" - wyliczył wiceminister.

Z listy zniknęło dziewięć powiatów: powiat tatrzański, nowotarski, miasto Kraków, powiat żuromiński, wieluński, bartoszycki, kartuski, przemyski i rybnicki.

10 powiatów na liście ostrzegawczej

Na liście ostrzegawczej znalazło się 10 powiatów: powiat łańcucki, kościerski (woj. pomorskie), otwocki, Skierniewice, powiat ostrowski (woj. wielkopolskie), starogardzki (woj. pomorskie), tatrzański, nowotarski, żuromiński i wieluński.

Kraska zapowiedział, że dalej będzie prowadzony system wyznaczania stref, bo – jak ocenił – przynosi on rezultaty.

Zakazy obowiązujące w strefie czerwonej i żółtej

Na terenie powiatów ze strefy czerwonej nie mogą odbywać się targi ani wydarzenia kulturalne. Nie działają wesołe miasteczka, parki rozrywki, parki rekreacyjne. Mogą natomiast sanatoria i ośrodki rehabilitacji. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się tylko bez udziału publiczności. Natomiast w kościołach obowiązuje ograniczenie liczby maksymalnie do 50% obłożenia kościoła lub innego obiektu religijnego. Na zewnątrz świątyń może gromadzić się do 150 osób. W spotkaniach, także rodzinnych może uczestniczyć do 50 osób. Na siłowaniach na 1 osobę musi przypadać 10 m2. W kinach publiczność może zajmować jedynie 25% wolnych miejsc.

Z kolei w powiatach strefy żółtej na siłowniach, w klubach i centrach fitness na terenie tzw. stref żółtych na jedną osobę ma przypadać 7 m2 powierzchni (na terenie kraju miejsca mają być udostępniane naprzemiennie, przy zachowaniu 1,5 m odległości).

Czytaj także: Ministerstwo Finansów podpisało umowę z EBI dającą dostęp do 650 mln euro linii kredytowej na walkę z COVID-19 >>>

W weselach, innych uroczystościach rodzinnych i spotkaniach może brać udział maksymalnie 100 osób. Taki jest też limit liczby osób, które mogą wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych na otwartej przestrzeni (na terenie całego kraju nie ma limitu miejsc pod warunkiem zachowania 1,5-metrowego dystansu). W kinach może przebywać jedynie 25% publiczności (na terenie kraju 50%).

Organizacja kongresów i targów jest możliwa jedynie pod warunkiem, że w miejscu odbywania się imprezy będzie znajdować się 1 osoba na 4m2 (na terenie kraju 1 os. na 2,5 m).

Lista powiatów z dodatkowymi obostrzeniami (ze względu na przypadającą liczbę zachorowań na COVID-19 obowiązuje od czterech tygodni. Jest aktualizowana co tydzień.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: