Koronawirus w Polsce. BFG pracuje nad możliwymi rozwiązaniami dla sektora bankowego

Gospodarka / Z rynku

Bankowy Fundusz Gwarancyjny w związku z pandemią koronawirusa pracuje nad możliwymi rozwiązaniami dla sektora bankowego i w przeciągu kilku dni przedstawi swoje propozycje Radzie BFG - poinformował Filip Dutkowski, rzecznik BFG.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny - logo
Źródło: Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Bankowy Fundusz Gwarancyjny w związku z pandemią koronawirusa pracuje nad możliwymi rozwiązaniami dla sektora bankowego i w przeciągu kilku dni przedstawi swoje propozycje Radzie BFG - poinformował Filip Dutkowski, rzecznik BFG.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny w związku z pandemią koronawirusa pracuje nad możliwymi rozwiązaniami dla sektora bankowego #BFG #banki #COVID19 #koronawirus #KoronawirusWPolsce #Covid_19

"Fundusz stale monitoruje sytuację w sektorze bankowym i analizuje możliwe scenariusze. Aktualnie pracujemy nad możliwymi rozwiązaniami i w przeciągu kilku dni przedstawimy Radzie BFG propozycje. Na obecnym etapie za wcześnie, aby mówić o szczegółach" - powiedział Dutkowski.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce. UKNF uruchamia #PIN, pakiet działań wzmacniających odporność banków >>>

Składki w 2020 roku wzrosną o 13,8 proc.

Pod koniec lutego Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego ustaliła poziom składek na BFG w 2020 roku na poziomie 3.175 mln zł wobec 2.791 mln zł rok wcześniej, z czego 1.575 mln zł będzie przeznaczone na fundusz gwarancyjny banków, a 1.600 mln zł na fundusz przymusowej restrukturyzacji banków.

Oznacza to, że składki w 2020 roku wzrosną o 13,8 proc., w tym składka na fundusz gwarancyjny banków wzrośnie o blisko 100 proc., natomiast składka na fundusz przymusowej restrukturyzacji spadła o 20 proc.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Składkę na fundusz przymusowej restrukturyzacji banki muszą w całości rozliczać w I kwartale.

Jerzy Pruski, prezes Idea Banku, ocenił w czwartek, że działania regulatorów mające przeciwdziałać negatywnym skutkom pandemii koronawirusa idą "co do zasady" we właściwym kierunku, podał jednak, że brakuje mu w tym obszarze aktywności Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Jego zdaniem składki banków w 2020 roku powinny być mniejsze.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: