Koronawirus w Polsce: część ograniczeń po świętach zostanie zniesiona?

Gospodarka

Michał Dworczyk
Michał Dworczyk Fot. Adam Guz/KPRM

Będziemy dostosowywać nasze decyzje w sprawie ograniczeń i obostrzeń do rozwoju sytuacji; chcielibyśmy, żeby część ograniczeń po świętach była zdejmowana i będziemy szli w tym kierunku, jeśli będzie to możliwe ze względów bezpieczeństwa - mówił w piątek w TVN24 szef KPRM Michał Dworczyk.

.@michaldworczyk: chcielibyśmy, żeby część ograniczeń po świętach była zdejmowana #koronawirus #COVID19 #koronawiruspolska

Część z obostrzeń i ograniczeń dotyczących możliwości przemieszczania się czy funkcjonowania restauracji, małych zakładów usługowych obowiązuje do 19 kwietnia, część do 26 kwietnia, część do 3 maja, a część do odwołania. Szef KPRM pytany, kiedy poszczególne obostrzenia będą zdejmowane, odparł, że rząd będzie dostosowywał swoje decyzje do rozwoju sytuacji.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: rząd przedłuża wszystkie obostrzenia i wprowadza nowe obowiązki związane z epidemią COVID-19 >>>

Przywrócenie funkcjonowania gospodarki

„Oczywiście chcielibyśmy, żeby część ograniczeń po świętach była zdejmowana. Wiąże się to oczywiście z powrotem funkcjonowania gospodarki – wiele krajów planuje takie działania, w tym nasi sąsiedzi. My, jeżeli to będzie możliwe ze względów bezpieczeństwa, epidemiologicznych, oczywiście również w tym kierunku chcielibyśmy zmierzać” – powiedział Dworczyk.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Szef KPRM dodał, że dzięki wcześnie wprowadzonym obostrzeniom udało się uniknąć dużego, nagłego przyrostu zakażeń, jak w przypadku Włoch czy Hiszpanii.

Po pandemii koronawirusa będziemy mieć do czynienia z „nową rzeczywistością”

Dworczyk oceniał, że po pandemii koronawirusa będziemy mieć do czynienia z „nową rzeczywistością” i poinformował, że kolejne decyzje rządu będą podejmowane po Wielkanocy. Apelował także o pozostanie w domach w okresie świąt.

„Bardzo wyraźnie chcemy podkreślać i prosić Polaków, żeby zachowali tak jak do tej pory samodyscyplinę, żeby w sposób taki sam, jak do tej pory – odpowiedzialny, postępowali w czasie świąt, żeby maksymalnie ograniczyć wyjazdy, spotkania, żeby te święta były przede wszystkim przeżywane duchowo” – mówił szef KPRM.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

„Duże spotkania, długie przebywanie razem mogą prowadzić do zwiększenia zachorowań – tego chcemy uniknąć i dlatego państwa bardzo prosimy o pozostawanie w domach w czasie świąt” – dodał.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: