Koronawirus w Polsce. Emilewicz: szacowany wzrost PKB mniejszy o 0,5-1,3 pkt. proc.

Gospodarka

Wzrost gospodarczy Polski z powodu epidemii koronawirusa zmniejszy się w 2020 r. o 0,5-1,3 pkt. proc. wobec prognozowanych 3- 3,5%, poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Koronawirus na tle wykresów gospodarczych
Fot. stock.adobe.com/Feydzhet Shabanov

Wzrost gospodarczy Polski z powodu epidemii koronawirusa zmniejszy się w 2020 r. o 0,5-1,3 pkt. proc. wobec prognozowanych 3- 3,5%, poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Min. @JEmilewicz: wzrost gospodarczy Polski z powodu epidemii koronawirusa zmniejszy się w 2020 r. o 0,5-1,3 pkt. proc. wobec prognozowanych 3-3,5% #koronawirus #COVID19 #koronawiruspolska #PKB @MinRozwoju

"Spowolnienie (…)  oczywiście będzie. Szacunki pozostawiamy jeszcze ciągle bez korekty związanej z zamknięciem szkół i z zejściem pewnej grupy ludzi z rynku pracy (na urlopy opiekuńcze). Szacujemy je między 0,5 a 1,3 pkt. proc. To ciągle utrzymuje Polskę powyżej 2% wzrostu gospodarczego na ten rok" – powiedziała Emilewicz w rozmowie z gazeta.pl.

Zaznaczyła, że obecnie najważniejsze jest "dostarczenie płynności i utrzymanie małych i średnich firm".

"Analizujemy to codziennie, (…) patrzę też jakie są prognozy dla Polski. Na dziś muszę powiedzieć że od użycia słowa 'kryzys' czy 'recesja' jestem daleka" – podkreśliła Emilewicz. "Czekajmy też na dane z Ministerstwa Finansów (MF). Bo te styczniowo-lutowe są bardzo optymistyczne jeżeli chodzi o wpływy do budżetu państwa. Oczywiście styczeń-luty jeszcze byliśmy daleko od koronawirusa" – dodała.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

Jej zdaniem, pełniejszy obraz sytuacji będzie można uzyskać po otrzymaniu danych, dotyczących wpływów podatkowych za marzec.

"Najistotniejsze z mojego punktu widzenia jest dostarczenie kapitału obrotowego małym i średnim firmom. Wiemy, że one są i będą najbardziej dotknięte: branża turystyczna, branża transportowa, hotelarska, gastronomiczna" – powiedziała Emilewicz.

Podkreśliła, że w czwartek prezydent Andrzej Duda rozmawiał w tej sprawie z przedstawicielami banków.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: ZBP zapowiada wakacje kredytowe w uproszczonej formule >>>

"My wesprzemy pana prezydenta w przygotowaniu odpowiednich rozwiązań, jeśli to będą musiały być rozwiązania legislacyjne" – dodała.

Nowelizacja budżetu w razie konieczności

Polska jest daleko od recesji, wpływy podatkowe za styczeń i luty są bardzo optymistyczne, a w razie potrzeby budżet na 2020 r. może być nowelizowany, choć na razie nie są prowadzone prace w tym kierunku - powiedziała także w piątek dla portalu gazeta. pl minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

"Na dziś jestem zdecydowanie daleko od użycia słowa kryzys, czy recesja. Poczekajmy też na dane z MF, bo styczniowo-lutowe są bardzo optymistyczne, jeżeli chodzi o wpływy do budżetu państwa. Oczywiście w styczniu i lutym byliśmy daleko od koronawirusa" - powiedziała.

"Wpływy styczniowo-lutowe są zgodne z przewidywanymi, a nawet wyższe. Dzisiaj takiej pracy (dot. noweli budżetu - PAP) nie prowadzimy. Przypominam, że musimy przyjąć budżet, który jest w tej chwili w Sejmie. Budżet powinien być przyjęty na posiedzeniu Sejmu 25 marca. Jeśli będzie taka konieczność, to my niezbędną korektę zrobimy" - dodała.

Dodała, że dzisiaj nie ma zagrożenia wypłaty świadczenia 500+ i "trzynastej" emerytury. 

W rządzie trwa dyskusja nad zamknięciem barów i restauracji, a decyzje w tej sprawie mogą zapaść już w piątek - poinformowała w rozmowie z portalem gazeta. pl minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że ewentualne otoczenie kordonem sanitarnym miast wymagałoby wprowadzenie stanu wyjątkowego, co nie jest rozważane na najbliższe dni.

"Wszystkie miejsca spotkań, gdzie jest tłum, gdzie jesteśmy blisko siebie, są dzisiaj roznosicielem wirusa. Wiem, że dyskusja na temat zamknięcia barów restauracji także trwa. (...) Jesteśmy w kontakcie z branżą gastronomiczną. Branża ze zrozumieniem podchodzi, jeśli taka będzie decyzja. (..) Decyzje w tej sprawie będzie komunikował minister Szumowski. (...) Myślę, że o kwestii galerii handlowych i restauracji będziemy rozmawiać dzisiaj na sztabie" - powiedziała.

Emilewicz poinformowała w piątek wcześniej, że na piątkowym posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego będzie dyskusja na temat ewentualnego zamknięcia galerii handlowych.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: prezes NBP zapowiada rozwiązania zmniejszające wymagania w stosunku do banków. “Nie grozi nam recesja” >>>

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews
Udostępnij artykuł: