Koronawirus w Polsce. Minister Emilewicz: propozycja UOKiK ws. zawieszenia kredytów nie znajdzie się w projekcie ustawy

Gospodarka

Zespół Ministerstwa Rozwoju kończy prace nad pakietem pomocowym - poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Proponowane przez UOKiK zawieszenie wykonywania umów kredytu konsumenckiego nie znajdzie się w projekcie ustawy.

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii Fot. Newseria Biznes

Zespół Ministerstwa Rozwoju kończy prace nad pakietem pomocowym - poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Proponowane przez UOKiK zawieszenie wykonywania umów kredytu konsumenckiego nie znajdzie się w projekcie ustawy.

Min. @JEmilewicz: proponowane przez @UOKiKgovPL zawieszenie wykonywania umów kredytu konsumenckiego nie znajdzie się w projekcie ustawy #kredyty #koronawirus #COVID19 #koronawiruspolska @MinRozwoju

"Zespół Ministerstwa Rozwoju kończy prace nad pakietem antywirusowym. Miasto jeszcze się nie budzi. Jutro pracujemy roboczo z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Równolegle rząd" - napisała.

Rząd przygotowuje wart ok 212 mld zł pakiet pomocy gospodarce w związku z epidemią koronowirusa.

Czytaj także: Są założenia pakietu pomocowego: rząd wprowadzi system wypłat wynagrodzeń dla tych, co nie mogą świadczyć pracy. Co jeszcze? Pięć filarów tarczy antykryzysowej >>>

Propozycje UOKiK

Proponowane przez UOKiK zawieszenie wykonywania umów kredytu konsumenckiego nie znajdzie się w projekcie ustawy - powiedziała z kolei w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Jadwiga Emilewicz.

"Po konsultacji z KNF zdecydowaliśmy, że ten najbardziej kontrowersyjny przepis, proponujący wakacje kredytowe bez konsekwencji, nie znajdzie się w projekcie ustawy" - powiedziała.

Czytaj także: Zawieszenie spłaty kredytu na rok, zamrożenie cen na niektóre produkty i usługi – robocza propozycja UOKiK >>>

W ramach rozwiązań łagodzących ekonomiczne skutki epidemii koronawirusa UOKiK zaproponował, żeby po złożeniu wniosku przez kredytobiorcę, instytucja finansująca zawieszała umowę kredytu konsumenckiego lub hipotecznego na rok.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

"Mamy inne plany wobec banków i na inne aktywności się z nimi w ostatnich dniach umawialiśmy. Chcemy utrzymać możliwość ich udziału w finansowaniu firm i obywateli w tym trudnym czasie. To nasz najbliższy cel. Ale warto podkreślić, że w propozycjach UOKiK jest wiele dobrych pomysłów. Polegają one m.in. na ustanowieniu górnych limitów na marże czy ceny produktów finansowych dla pożyczkobiorców. Nie chcielibyśmy, by w tym trudnym momencie krótkoterminowe pożyczki były przyczyną wpadania w spiralę zadłużenia. Podobne rozwiązania są szykowane w innych krajach UE. Chcemy eliminować nieuczciwe praktyki. To nie mogą być złote czasy dla firm, które chcą się dorobić na tej kryzysowej sytuacji" - powiedziała Emilewicz.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: