Koronawirus w Polsce. Największe organizacje biznesu jednoczą siły w walce z kryzysem

Gospodarka

W związku z bardzo trudną sytuacją gospodarczą, osiem wiodących organizacji przedsiębiorców i pracodawców podjęło decyzję o reaktywacji Rady Przedsiębiorczości

Koronawirus COVID19
Fot. stock.adobe.com/Gajus

W związku z bardzo trudną sytuacją gospodarczą, osiem wiodących organizacji przedsiębiorców i pracodawców podjęło decyzję o reaktywacji Rady Przedsiębiorczości

Organizacje apelują do rządu o rozszerzenie zapisów tarczy antykryzysowej, której kształt jest dzisiaj ich zdaniem niewystarczający #TarczaAntykryzysowa #koronawirus #COVID19 @LewiatanTweets

ABSL, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Krajowa Izba Gospodarcza, Konfederacja Lewiatan, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Business Center Club i Związek Rzemiosła Polskiego będą wspólnie przedstawiać rządowi propozycje działań, które mają na celu ratowanie miejsca pracy i przedsiębiorstw.

Organizacje apelują do rządu o rozszerzenie zapisów tarczy antykryzysowej, której kształt jest dzisiaj dalece niewystarczający. Deklarują również otwartość na współpracę z rządem i premierem.

Czytaj także: Jak przedsiębiorcy oceniają rządową tarczę antykryzysową?

- W deklaracji przyjętej przez nasze organizacje napisaliśmy: nadzwyczajna sytuacja w polskim państwie wymaga nadzwyczajnych środków i działań. Nie ma czasu na spory, dyskusje i politykowanie. Ten cytat najlepiej pokazuje jaka jest postawa polskiego biznesu. Musimy działać razem, aby ratować gospodarkę. Mamy nadzieję, że rząd podobnie patrzy na krytyczną sytuację, w której się dziś znajdujemy i podejmie z nami rzeczowy dialog – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

"Zapisy tarczy antykryzysowej niewystarczające"

Zdaniem sygnatariuszy deklaracji reaktywującej Radę Przedsiębiorczości, obecnie obowiązujące przepisy są nieadekwatne do wyzwań. Zaproponowana przez rząd tarcza antykryzysowa jest dobrym kierunkiem, ale jej zapisy są daleko niewystarczające. Należy ją rozszerzyć o systemowe rozwiązania wspierające przedsiębiorców i pracowników, dlatego niezbędne są jak najszybsze prace legislacyjne w tym zakresie. Szefowie organizacji zadeklarowali pełną współpracę z rządem oraz wszystkimi stronami sceny politycznej, aby wypracować i wdrożyć efektywne rozwiązania ratunkowe.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

Jak podkreślono w deklaracji, branże, które potrzebują natychmiastowej pomocy to usługi, hotelarstwo, gastronomia i turystyka, transport i logistyka, przemysł motoryzacyjny, wybrane dziedziny handlu, w szczególności branża odzieżowa, ale także sklepy przemysłowe i branżowe. Jest jednak kwestią czasu, gdy przerwy w łańcuchu dostaw oraz powszechna kwarantanna dotkną również polski przemysł oraz wszystkie pozostałe sektory gospodarki. Dlatego skuteczna pomoc musi przyjąć rozmiary niespotykane od czasów II Wojny Światowej, o czym wyraźnie mówią w swoich wystąpieniach przywódcy największych gospodarek UE, a także Wielkiej Brytanii, USA czy Japonii.

Udostępnij artykuł: