Koronawirus w Polsce: nowy minister zdrowia zapowiada skrócenie kwarantanny i izolacji do 10 dni

Gospodarka

Skrócenie kwarantanny i izolacji do 10 dni z 14, rezygnację z przeprowadzania testów na kwarantannie oraz po zakończeniu izolacji, zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski
By Horenst1 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66432289

Skrócenie kwarantanny i izolacji do 10 dni z 14, rezygnację z przeprowadzania testów na kwarantannie oraz po zakończeniu izolacji, zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister @a_niedzielski: drugim novum w przypadku kwarantanny będzie rezygnacja z prowadzania testów #koronawirus #COVID19 @MZ_GOV_PL

"Podjąłem decyzję o szybkiej reakcji. I będziemy zmieniali zasady zarówno kwarantanny, jak i izolacji" - powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Jeszcze dzisiaj ma zostać zaprezentowany się pakiet rozporządzeń ministra zdrowia, który zmieni zasady kwarantanny i izolacji.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

"W przypadku kwarantanny chcemy zaproponować skrócenie czasu trwania kwarantanny do 10 dni. Mamy na to dowody, m.in. z Norwegii, ale i z praktyki tutaj klinicznej, że taki okres kwarantanny jest bezpieczny i nie powoduje wysokiego przyrostu ryzyka w stosunku do 14-dniowego okresu kwarantanny" - powiedział Niedzielski.

Rezygnacja z prowadzania testów

"Drugim novum w przypadku kwarantanny będzie rezygnacja z prowadzania testów" - dodał.

Podkreślił, że w kwarantannie - przy braku objawów - nie ma potrzeby robienia badań.

"Druga grupa zmian dotyczy izolacji. Najważniejszą zmianą […] będzie wprowadzenie standardu Międzynarodowej Organizacji Zdrowia, czyli WHO - czyli skrócenie okresu izolacji do 10 dni po oczywiście teście, który wykazał wynik pozytywny i niekończenia tej izolacji koniecznością testowania" - powiedział minister.

18 powiatów z dodatkowymi obostrzeniami

Od piątku obowiązują zmiany na liście powiatów z dodatkowymi obostrzeniami w związku ze wzrostem zachorowań na koronawirusa. Siedem powiatów znajdzie się w strefie "czerwonej", a jedenaście w "żółtej", poinformowało również Ministerstwo Zdrowia MZ.

"W kategorii 'czerwonej' znalazł się powiat nowotarski, Nowy Sącz (woj. małopolskie), powiat wieluński, łowicki, pajęczański (łowicki i pajęczański wchodzą ze strefy żółtej), powiat lipski (woj. mazowiecki), powiat kolski (woj. wielkopolskie wchodzi z kategorii zielonej)" - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w trakcie konferencji prasowej.

Na terenie tych powiatów nie mogą odbywać się targi ani wydarzenia kulturalne. Nie działają wesołe miasteczka, parki rozrywki, parki rekreacyjne sanatoria i ośrodki rehabilitacji. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się tylko bez udziału publiczności. Natomiast w kościołach obowiązuje ograniczenie liczby maksymalnie do 50% obłożenia kościoła lub innego obiektu religijnego. Na zewnątrz świątyń może gromadzić się do 150 osób. W spotkaniach, także rodzinnych może uczestniczyć do 50 osób. Na siłowaniach na 1 osobę musi przypadać 10 m2. W kinach publiczność może zajmować jedynie 25% wolnych miejsc.

Nieco łagodniejsze obostrzenia obowiązują w tzw. strefie żółtej, do której trafiło 11 powiatów.

"Powiaty w kategorii 'żółtej": woj. śląskie: powiat rybnicki (powiat spada z kategorii czerwonej), kłobucki (wchodzi z kategorii zielonej), woj. małopolskie: powiat tatrzański, nowosądecki (te powiaty spadają z kategorii czerwonej), powiat limanowski oraz miasto Kraków (wchodzą z kategorii zielonej, powiat limanowski (pojawia się ponownie na liście), Podkarpacie: powiat przemyski (pozostaje na liście), powiat żuromiński w woj. mazowieckim (wchodzi z kategorii zielonej), woj. pomorskie: powiat kartuski (z kategorii zielonej), woj. świętokrzyskie: powiat konecki (wchodzi z kategorii zielonej), woj. warmińsko-mazurskie: powiat bartoszycki (wchodzi z kategorii zielonej)" - wymienił Kraska.

Na siłowniach, w klubach i centrach fitness na terenie tzw. stref żółtych na jedną osobę ma przypadać 7 m2 powierzchni (na terenie kraju miejsca mają być udostępniane naprzemiennie, przy zachowaniu 1,5 m odległości).

W weselach, innych uroczystościach rodzinnych i spotkaniach może brać udział maksymalnie 100 osób. Taki jest też limit liczby osób, które mogą wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych na otwartej przestrzeni (na terenie całego kraju nie ma limitu miejsc pod warunkiem zachowania 1,5-metrowego dystansu). W kinach może przebywać jedynie 25% publiczności (na terenie kraju 50%).

Organizacja kongresów i targów jest możliwa jedynie pod warunkiem, że w miejscu odbywania się imprezy będzie znajdować się 1 osoba na 4m2 (na terenie kraju 1 os. na 2,5 m).

MZ podało także listę powiatów, które znalazły się na liście tzw. alertów. Zagrożone dodatkowymi obostrzeniami: powiat brzeski, oleski, myszkowski oraz miasto Sopot. Lista powiatów z dodatkowymi obostrzeniami (ze względu na przypadającą liczbę zachorowań na COVID-19 obowiązuje od dwóch tygodni. Jest aktualizowana co tydzień.

Ponad 2000 ofiar koronawirusa w Polsce

Dzisiaj MZ poinformowało o 887 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 64 689 osób. Łącznie zmarło 2 010 osób.

Według danych resortu na dzisiaj rano, hospitalizowanych było 2 185 osób, 101 678 było objętych kwarantanną, a 8 984 - nadzorem epidemiologicznym. Zajętych było 82 respiratory. Dotychczas zmarło 2 010 osób. Wyzdrowiało 44 097.

Z danych MZ wynika, że dotychczas przeprowadzono ponad 2,6 mln testów, w ciągu ostatniej doby ponad 28 tys.

Udostępnij artykuł: