Koronawirus w Polsce: obniżka stóp procentowych coraz bardziej realna. Ile stracą banki?

Gospodarka / Z rynku

Pieniądze i procenty
Fot. stock.adobe.com/Monster Ztudio

Obniżka stóp procentowych NBP o 50 pb zmniejszyłaby prognozowany zysk netto banków na 2020 o ok. 10 proc., a największą wrażliwość zysku na zmianę stóp mają Alior Bank i mBank, a najmniejszą ING Bank Śląski i Bank Handlowy. Wycena rynkowa tego sektora uwzględnia już jednak oczekiwania na spowolnienie gospodarcze i obniżkę stóp procentowych - oceniają analitycy.

Obniżka stóp procentowych @nbppl o 50 pb zmniejszyłaby prognozowany zysk netto banków na 2020 o ok. 10 proc., a największą wrażliwość zysku na zmianę stóp mają @AliorBankSA i @mBankpl, a najmniejszą @ING__Polska i Bank Handlowy #banki #StopyProcentowe #koronawirus #COVID19 #koronawiruswpolsce

„Rozkład sił w RPP wskazuje, że w przypadku wniosku o obniżkę złożonego przez prezesa NBP, zostanie on zaakceptowany. Zakładamy, że będzie to co najmniej 50 bps. Obniżka o 50 bps zmniejszyłaby nasze prognozy zysku netto dla banków na 2020 o ok. 10 proc. Największą wrażliwość zysku netto na zmianę stóp mają Alior i mBank, a najmniejszą ING i Handlowy”, oceniają eksperci w Trigon DM.

„Negatywnie wpłynie również na sektor banków spółdzielczych i SKOKów, które i tak mają problemy z rentownością. Niezbędne są działania regulacyjne obniżające wymogi kapitałowe dla banków, albo reguły dotyczące odpisów” – dodał.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

„Z doświadczeń z przeszłości wynika, że najbardziej wrażliwą marżę odsetkową netto na obniżkę stóp ma Bank Handlowy (47 punktów bazowych za każde obniżenie stopy bazowej o 100 punktów bazowych), a następnie Santander Bank Polska (39 bps, jednak prawdopodobnie ulegnie to zmianie z powodu połączenia z DB), PKO BP, Bank Pekao i Alior, Millennium (13 punktów bazowych, jednak może się to zmienić z powodu połączenia z Eurobank) i ING.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: Credit Agricole tnie prognozy wzrostu PKB Polski na ten i przyszły rok. “Obniżka stóp procentowych być może już w marcu” >>>

Gdyby RPP zdecydowała się obniżyć stopę bazową o 25 pb, to przełożył by się to na niższy zysk netto (licząc od 1 stycznia) o 268 mln zł w PKO BP, 73 mln zł przy Pekao, 161 mln zł w Santander Bank Polska, 38 mln zł w ING BSK, 26 mln zł w Millennium, 49 mln zł w Handlowym i 73 mln zł w Alior.

(…) Niemniej jednak uważamy, że wycena rynkowa tego sektora uwzględnia już oczekiwania na spowolnienie gospodarcze i obniżkę stóp procentowych”, oceniają z kolei eksperci z BM mBanku.

Czytaj także: Obniżka stóp tak, ale… >>>

Poniżej wpływ obniżki stóp o 25 bps na zysk netto banków w 2020 roku według szacunków BM mBanku.

 wpływwpływ na zyskwpływ na zysk
 ma marżę odsetkową(w mln zł)(w proc.)
Alior18%-7317.4%
Handlowy47%-497.8%
Santander39%-1616.7%
PKO BP47%-2686.2%
Millennium13%-264.5%
Pekao18%-733.0%
ING12%-382.2%

Prezes NBP poinformował w piątek wieczorem, że będzie rekomendował RPP cięcie stóp procentowych. Takiego ruchu nie wykluczyło w piątkowych rozmowach z PAP Biznes czterech innych członków RPP, co oznacza, że jeżeli dojdzie do głosowania taki wniosek o obniżkę może zostać przegłosowany.

We wtorek 17 marca odbędzie się jednodniowe posiedzenie RPP. Kolejne, regularne posiedzenie Rady jest zaplanowane na 7-8 kwietnia.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: