Koronawirus w Polsce: od 10 października zasady obowiązujące w żółtych strefach rozszerzone na cały kraj, co to oznacza?

Gospodarka

Rząd zdecydował, że od 10 października zasady obowiązujące obecnie w strefie żółtej będą obowiązywały w całym kraju - poinformował na konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski
Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej Fot. Kancelaria Premiera/Twitter

Rząd zdecydował, że od 10 października zasady obowiązujące obecnie w strefie żółtej będą obowiązywały w całym kraju - poinformował na konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Premier @MorawieckiM w #KPRM: podjęliśmy decyzję, że od 10 października wprowadzamy zasady obowiązujące w strefie żółtej na terenie całego kraju #koronawirus #COVID19 #SARS_CoV_2 @PremierRP

"Chcemy zastosować podobną strategię, choć w innych okolicznościach, do tej którą stosowaliśmy kilka miesięcy temu. (...) Mija prawie 7 miesięcy od kiedy wdrożyliśmy pierwsze obostrzenia, nakazy, zakazy, zalecenia, które pomogły nam w walce z pierwszą falą. Dziś jesienna druga fala też do nas dotarła, musimy zmierzyć się z nią w sposób zdecydowany, ale jednoczenie korzystając z doświadczeń, których nabraliśmy" - powiedział Morawiecki.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

"Podjęliśmy decyzję, że od 10 października wprowadzamy zasady obowiązujące w strefie żółtej na terenie całego kraju. (...) Na ten moment nie widzimy potrzeby pełnej izolacji Polski" - dodał.

Rząd nie wyklucza wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, jeżeli pandemia będzie eskalowała

Rząd nie wyklucza wprowadzenia stanu nadzwyczajnego w Polsce, jeżeli sytuacja związana z pandemią będzie eskalowała - powiedział na konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Premier zapytany, czy jest rozważane wprowadzenie stanu nadzwyczajnego w Polsce, powiedział: "Przyglądamy się tym przepisom, które dziś obowiązują, na ten moment, mamy możliwość zastosowania pewnych dodatkowych obostrzeń w oparciu o te przepisy, które są wdrożone. Jednak jeżeli ta sytuacja będzie ulegała dalszej eskalacji, będzie konieczność innego zarządzania środkami, to nie wykluczamy żadnej z ewentualności".

Premier: w sobotę zakomunikujemy decyzje dotyczące funkcjonowania szkół

W sobotę zakomunikujemy nasze decyzje dotyczące funkcjonowania szkół w kolejnych tygodniach; być może trzeba będzie znowu dokonać pewnego ograniczenia - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

"W sobotę zakomunikujemy bardzo dokładnie nasze decyzje dotyczące szkół w kolejnych tygodniach. Na dzień dzisiejszy mechanizm wdrożony w sierpniu sprawdza się nieźle, ale pandemia rzeczywiście się rozszerza, dlatego być może te zasady trzeba będzie zaostrzyć" - powiedział szef rządu na konferencji prasowej w czwartek.

Jak dodał, "dzisiaj ponad 98 procent szkół funkcjonuje we w miarę normalny sposób". "Ale również dostrzegam rosnącą absencję uczniów, bo te statystki również dostajemy. To oznacza, że być może trzeba będzie znowu dokonać pewnego ograniczenia, ale o tym zakomunikujemy w stosownym czasie. Przestawimy nasz stan wiedzy i nasze decyzje dotyczące tego aspektu sprawy, czyli szkolnictwa, w sobotę" - zapowiedział premier.

Zasady obowiązujące w żółtej strefie

Od 10 października cała Polska będzie znajdować się w strefie żółtej; w całym kraju będzie obowiązywało zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej; w lokalach gastronomicznych będą obowiązywać dodatkowe restrykcje; zostanie zwiększona liczba łóżek w szpitalach - napisano w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu przesłanym po konferencji premiera i ministra zdrowia.

CIR w komunikacie zapewniło także, że dalsze działania będą dostosowane do aktualnej sytuacji.

"Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa. Zasady ze strefy żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Jesteśmy mądrzejsi o doświadczenia z ostatnich miesięcy. Zwiększamy liczbę łóżek w szpitalach, a także usprawniamy proces koordynacji przepływu pacjentów pomiędzy placówkami. Dodatkowo, w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem" - napisano w komunikacie.

Zmiany wejdą w życie od 10 października.

"Po zmianach, część powiatów z najwyższą liczbą zachorowań trafi do strefy czerwonej. Likwidujemy strefę żółtą. Dlaczego? Bo zasady w niej obowiązujące zostają rozciągnięte na cały kraj" - dodano w komunikacie.

Wśród najważniejszych zasad wymieniono obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju w przestrzeni publicznej - w sklepie, autobusie, na ulicy. Zwolnione z tego obowiązku będą jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Na terenie całego kraju w lokalach gastronomicznych będzie należało zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Ponadto lokale w strefie czerwonej lokale będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00.

Zgodnie z nowymi zasadami będzie obowiązywał limit osób na imprezach okolicznościowych: do 75 osób oraz w strefie czerwonej do 50 osób. Te zasady będą natomiast obowiązywać od 17 października.

Od 10 października w przestrzeni zamkniętej wydarzenia kulturalne będą mogły odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności - taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze, może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.

W strefie czerwonej natomiast będzie obowiązywał całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności.

Utrzymany zostanie zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. Uczestnicy zgromadzeń w całym kraju będą musieli zakrywać usta i nos oraz zachować minimum 1,5 m odległości. Dodatkowo pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

Zwiększenie liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19

Rząd zapowiada również zwiększenie liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19. W każdym województwie ma powstać szpital koordynacyjny, a w nich dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Szpital koordynacyjny ma pełnić rolę głównego szpitala w danym województwie. Dyrektorzy tych placówek zostaną włączeni w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego, który będzie koordynować m.in. przepływ pacjentów między szpitalami, ruch karetek "wymazowych" i transportowych oraz przekazywanie pacjentów do izolatoriów.

W komunikacie zapewniono, że dzięki zwiększeniu liczby szpitali liczba dostępnych łóżek zwiększy się do 13,5 tys.

Ważniejsza rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej

Ponadto ma zostać zwiększona rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w walce z koronawirusem. Po zmianach lekarze POZ będą mogli kierować pacjenta do izolacji domowej lub do izolatorium. Zniesiony zostanie obowiązek spełnienia 4 kryteriów do testu na COVID-19 podczas teleporady.

Rząd zachęca również do stosowania się do obecnie obowiązujących ograniczeń, zakrywania ust i nosa, częstego mycia i dezynfekcji rąk, zachowania bezpiecznej odległości, unikania dotykania oczu, nosa i ust i zainstalowania aplikacji "ProteGO Safe".

Od 9 października natomiast Rządowe Centrum Bezpieczeństwa będzie wysyłało wiadomości sms do mieszkańców powiatów, które weszły do strefy czerwonej.

Nowa lista powiatów, które znajdą się w strefie czerwonej

Od soboty będzie obowiązywała również nowa lista powiatów, które znajdą się w strefie czerwonej. Są to 32 powiaty i 6 miast:

województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski oraz Grudziądz; województwo lubelskie: powiat janowski, łęczyński oraz włodawski; województwo łódzkie: powiat bełchatowski, wieluński oraz Piotrków Trybunalski; województwo małopolskie: powiat limanowski, myślenicki, nowotarski, suski oraz tatrzański; województwo mazowieckie: powiat otwocki oraz szydłowiecki; województwo opolskie: powiat oleski; województwo podkarpackie: powiat dębicki oraz mielecki; województwo podlaskie: powiat białostocki, zambrowski oraz Suwałki; województwo pomorskie: powiat kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot; województwo śląskie: powiat kłobucki; województwo świętokrzyskie: powiat kielecki oraz Kielce; województwo warmińsko-mazurskie: powiat bartoszycki, działdowski, iławski oraz ostródzki; województwo wielkopolskie: powiat krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński; województwo zachodniopomorskie: Koszalin.

Aplikacja "ProteGO Safe"

W komunikacie CIR wskazano także na aplikację "ProteGO Safe" i zapewniono, że dzięki której będzie można monitorować kontakty z osobami potencjalnie zakażonymi.

"ProteGO Safe analizuje długość (czas) i odległość kontaktu. Zapamiętuje tylko te kontakty, które trwały powyżej 15 minut, w odległości mniejszej niż 2 m. Jeśli któraś z tych osób, z którą miałeś dłuższy kontakt, zachoruje na koronawirusa – dostaniesz odpowiednie powiadomienie wraz ze wskazówkami, co w tej sytuacji zrobić" - podkreślił CIR w komunikacie.

Aplikacja nie przesyła natomiast informacji, kto zachorował oraz kiedy i gdzie miałeś kontakt z tą osobą.

Rekord nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce

Ministerstwo Zdrowia podało wcześniej, że w czwartek odnotowano 4 280 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 111 599 osób. Łącznie zmarło 2 867 osób.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews
Udostępnij artykuł: