Koronawirus: Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych; od 7 czerwca szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat

Gospodarka

1 czerwca Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych, do systemu stworzonego przez Komisję Europejską, żeby ułatwić swobodne podróżowanie w ramach Unii Europejskiej w trakcie pandemii, poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski
Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. Ministerstwo Zdrowia

1 czerwca Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych, do systemu stworzonego przez Komisję Europejską, żeby ułatwić swobodne podróżowanie w ramach Unii Europejskiej w trakcie pandemii, poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Polska znalazła się wśród […] krajów, które od dzisiaj są podłączone do systemu unijnego i już nie testują, a w zasadzie używają możliwość wydawania certyfikatu, który jest zgodny ze wszystkimi standardami.

- powiedział Niedzielski podczas konferencji.  

Poinformował, że od dzisiaj z Internetowego Konta Pacjenta można pobrać certyfikat w dwóch wersjach: elektronicznej z kodem QR  i tradycyjnej (w formacie pdf, zawierającej wszystkie informacje, które są zapisane w kodzie QR). Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia chce do 25 czerwca uruchomić możliwość pokazania certyfikatu z poziomu urządzeń mobilnych w aplikacji  mojeIKP, a także w aplikacji mObywatel.    

Certyfikat ma obowiązywać w trzech wersjach

- Po szczepieniu  - przez rok (uaktywnia się 14 dni po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki lub po pierwszej dawki, jeżeli szczepionka jest jednodawkowa)

- Po teście -  przez 48 godzin od wykonania testu PCR (testy antygenowe nie są uwzględniane)

- Po przechorowaniu COVID-19 – przez 180 dni (uaktywnia się po 11 dniach od otrzymania pozytywnego wyniku badania na obecność SARS-CoV-2)

"W tej chwili trwa proces akceptacji aplikacji, która pozwala na odczyt ego certyfikatu - aplikacji powszechnie dostępnej na każde urządzenie mobilne w sklepie Apple'a czy Androida. Jesteśmy przygotowani do tego, by okolicach 10 czerwca już ta aplikacja była dostępna" - powiedział minister.

Siedem państw członkowskich – Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja i Polska - połączyło się z bramą sieciową i rozpoczęło wydawanie pierwszych unijnych zaświadczeń. Chociaż rozporządzenie będzie stosowane od 1 lipca, wszystkie państwa członkowskie, które przeszły testy techniczne i są gotowe do wydawania i weryfikowania zaświadczeń, mogą już teraz zacząć korzystać z systemu na zasadzie dobrowolności. Rozporządzenie ma wejść z sześciotygodniowym okresem stopniowego wprowadzania dla tych państw członkowskich, które potrzebują więcej czasu.

Aby rozporządzenie weszło w życie, musi jeszcze zostać formalnie przyjęte przez Parlament Europejski i Radę.

Ruszają szczepienia dzieci

Od 7 czerwca ruszą szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat, jest to grupa licząca 2,5 mln osób - powiedział z kolei w trakcie tej samej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk.

Podjęliśmy decyzje, że od 7 czerwca rozpocznie się sczepienie dzieci od 12 do 15 lat. To jest ponad 2,5 mln uczniów.

- powiedział.

Czytaj także: KE zatwierdziła stosowanie szczepionki BioNTech/Pfizer dla dzieci w wieku 12-15 lat >>>

Dodał, że szczepienia będą dokonywane w punktach szczepień powszechnych, a od września ruszą szczepienia w placówkach szkolnych. 

Dla osób zakażonych niebezpiecznymi mutacjami koronawirusa 14-dniowa kwarantanna

Osoby zakażone niebezpiecznymi mutacjami koronawirusa będą przechodzić 14-dniową kwarantannę, o 4 dni dłuższą niż obecnie obowiązująca dla zakażonych - powiedział w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Jedynym elementem różnicowania, o którym myślimy, jest sytuacja, w której zidentyfikujemy, że osoba zakażona ma jedną z mutacji 'alertowych' i w tej sytuacji przygotowujemy projekt, by była wydłużona kwarantanna z 10 do 14 dni i bardziej specjalny nadzór Sanepidu nad takimi ogniskami" - powiedział Niedzielski.

Dalsze luzowanie obostrzeń

W środę podana będzie informacja na temat dalszego luzowania obostrzeń w perspektywie do 26 czerwca - poinformował również Adam Niedzielski.

"Jutro poinformujemy, jakie będą dalsze kroki luzujące obostrzenia. Myślimy raczej o kosmetycznych zmianach" - powiedział.

"Jutro poinformujemy o tym, co będzie sie działo do 26 czerwca, a więc do początku wakacji. Prawdopodobnie w poniedziałek przekażemy dalszą perspektywę" - dodał. 

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews
Udostępnij artykuł: