Koronawirus w Polsce: zapisy na szczepienia osób między 40. a 60. rokiem życia otwarte, ale rejestracja wstrzymana

Gospodarka

Na kilka godzin wstrzymujemy rejestrację na szczepienia grupy 40-59, po usunięciu usterki odblokujemy i do każdej osoby zadzwoni automat lub konsultant proponując termin w 2 połowie maja - poinformował w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

Michał Dworczyk
Minister Michał Dworczyk Fot. Krystian Maj/KPRM

Na kilka godzin wstrzymujemy rejestrację na szczepienia grupy 40-59, po usunięciu usterki odblokujemy i do każdej osoby zadzwoni automat lub konsultant proponując termin w 2 połowie maja - poinformował w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

W kwietniu będzie 2,3 mln wolnych terminów na szczepienia przeciw Covid-19 - powiedział w trakcie konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk.

"Wolnych terminów do szczepień w kwietniu i w maju (...) mamy 1,8 mln, a jeszcze teraz na kwiecień dokładamy kolejne 0,5 mln slotów. Będziemy mieli do wypełnienia 2,3 mln wolnych miejsc w kwietniu" - powiedział.

Wcześniej w czwartek rano Michał Dworczyk ogłosił uruchomienie zapisów osób między 40. a 60. rokiem życia, które zgłosiły gotowość w styczniu.

Zgłoszenia na szczepienie w czwartek rano cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że internetowy system padł i nie można było zalogować się do e-rejestracji.

"W systemie rejestracji zarejestrowanych jest łącznie ok 11 mln osób, z tego wolnych terminów do szczepień do końca maja jest około 1 mln 800 tys. W ostatnich dwóch dniach rejestracja dla osób powyżej 60. roku życia zwolniła, dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić zapisy osób, które w styczniu zgłosiły gotowość do rejestracji" - powiedział Dworczyk.

Zostały dziś w nocy wystawione e-skierowania dla osób od 40 do 60. roku życia. Te osoby dostają smsy, telefony z propozycją umówienia się na konkretny termin. Dla osób mających 59 lat i później 58, 57 te zapisy rozpoczynają się na początku kwietnia.

W kwietniu dotrze do Polski łącznie około 5 mln szczepionek

Szef KPRM przypominał, że zgodnie z deklaracjami premiera rząd chce, aby do końca 2 kwartału wykonano 20 mln szczepień i poinformował, że w kwietniu dotrze do Polski łącznie około 5 mln szczepionek.

Dworczyk pytany o rosnącą liczbę zakażeń podczas trzeciej fali pandemii, odparł, że dzisiejsze wyniki "mogą wskazywać, że ta dynamika zachorowań zaczyna trochę spadać". Jednocześnie zastrzegł, że nie wiążę się to z maksimum zajętych miejsc w szpitalach.

"Nie mam jeszcze precyzyjnych danych, ale te cząstkowe wskazują na to, że może być trochę mniej i w konsekwencji być może to oznacza pewne przyhamowanie, ale nie powinniśmy wpadać w jakiś hurraoptymizm" - podkreślał szef KPRM.

Czytaj także: Trzeba zbierać siły, bo pandemia minie, a my mamy powrócić do normalności, o której marzymy >>>

Szczepienia w Polsce rozpoczęto 27 grudnia ub.r. Obecnie prowadzone są one preparatami firmy Pfizer, AstraZeneca i Moderna.

Rządowy plan przewiduje wykonanie 20 mln szczepień do końca II kwartału

Według zapowiedzi rządu nowy plan przewiduje wykonanie 20 mln szczepień do końca drugiego kwartału oraz zaszczepienie wszystkich chętnych Polaków do końca sierpnia.

W drugim kwartale Polacy będą mogli przyjąć szczepionkę w: przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych), szpitalach rezerwowych, szpitalach powiatowych (w każdym powiecie 1 szpital), punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy), punktach drive thru, zakładach pracy oraz w aptekach.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: rząd od 12 kwietnia uruchamia szczepienia populacyjne, będą organizowane m.in. w zakładach pracy i aptekach >>>

W kwietniu codziennie uruchamiane będą zapisy dla kolejnych roczników. Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem: 12 kwietnia – rocznik 1962, 13 kwietnia – rocznik 1963, 14 kwietnia – rocznik 1964, 15 kwietnia – rocznik 1965, 16 kwietnia – rocznik 1966, 17 kwietnia – rocznik 1967, 19 kwietnia – rocznik 1968, 20 kwietnia – rocznik 1969, 21 kwietnia – rocznik 1970, 22 kwietnia – rocznik 1971, 23 kwietnia – rocznik 1972.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: