Koronawirus w Polsce. Płatności zbliżeniowe bez PIN do 100 zł, Visa i Mastercard podnoszą limity

Bezgotówkowo / Z rynku

Visa i Mastercard zapowiadają podniesienie w najbliższych dniach limitu płatności zbliżeniowych bez konieczności wprowadzania kodu PIN z dotychczasowych 50 zł do 100 zł. Przyspieszenie podniesienia tego limitu ma związek z pandemią koronawirusa.

Płatności zbliżeniowe
Fot. stock.adobe.com/279photo

Visa i Mastercard zapowiadają podniesienie w najbliższych dniach limitu płatności zbliżeniowych bez konieczności wprowadzania kodu PIN z dotychczasowych 50 zł do 100 zł. Przyspieszenie podniesienia tego limitu ma związek z pandemią koronawirusa.

.@VISA_PL i @MastercardPL zapowiadają podniesienie w najbliższych dniach limitu płatności zbliżeniowych bez PIN z dotychczasowych 50 zł do 100 zł. Przyspieszenie podniesienia tego limitu ma związek z pandemią #koronawirus #COVID19 #Visa #Mastercard

"W odpowiedzi na oczekiwania regulatora, handlowców i konsumentów, 19 marca 2020 r. obowiązujący w Polsce limit dla transakcji zbliżeniowych Visa bez podawania PIN-u (50 zł), zostanie podniesiony do wysokości 100 zł.

Użytkownicy kart Visa mogą skontaktować się ze swoim bankiem, aby dowiedzieć się, kiedy będą mogli korzystać z podwyższonego limitu.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Karty zbliżeniowe Visa spełniają takie same kryteria bezpieczeństwa jak tradycyjne karty Visa wyposażone w chip. Każda transakcja jest chroniona dzięki wielu warstwom zabezpieczeń. Płatności zbliżeniowe, także w przypadku coraz chętniej wybieranych przez konsumentów płatności telefonem, zegarkiem czy innym urządzeniem z funkcją płatniczą, zapewniają użytkownikom kontrolę nad przebiegiem transakcji.

Podniesienie limitu dla transakcji zbliżeniowych dokonywanych kartami Visa zostało uzgodnione z uczestnikami ekosystemu bankowego w Polsce i uzyskało akceptację Narodowego Banku Polskiego", przekazała w oświadczeniu Visa.

Również posiadacze kart Mastercard wkrótce będą mogli płacić zbliżeniowo bez konieczności wprowadzania na terminalu płatniczym kodu PIN, jeśli transakcja nie przekroczy 100 zł.

"Biuro Mastercard w Polsce informuje, że już od północy 20 marca 2020 roku posiadacze kart Mastercard będą mogli płacić zbliżeniowo bez konieczności wprowadzania kodu PIN do 100 złotych wszędzie tam na terenie Polski, gdzie terminale POS zostaną odpowiednio zaktualizowane do akceptowania podwyższonego limitu" - czytamy w informacji Mastercard.

Na początku marca przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski zwrócił się do Narodowego Banku Polskiego o współpracę w kwestii podwyższenia limitów dla transakcji bezstykowych. 

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: KNF wnioskuje o podniesienie limitu transakcji zbliżeniowych bez PIN-u >>>

Podniesienie limitu płatności zbliżeniowych bez PIN-u do 100 zł zapowiedział również w poniedziałek Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, przedstawiając "pakiet pomocowy", czyli szereg rozwiązań przygotowanych i wdrażanych przez banki wobec powstałego zagrożenia rozprzestrzenienia się pandemii koronawirusa COVID-19, która może nieść trudne dziś do przewidzenia skutki dla sytuacji finansowej kredytobiorców – klientów banków.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce. Banki przedstawiają “pakiet pomocowy”: uproszczone wakacje kredytowe, odroczenie spłat rat leasingowych, płatności zbliżeniowe bez PIN-u do 100 zł. Co jeszcze?

"Banki wezmą udział w pracach, które pozwolą w krótkim czasie podnieść maksymalną kwotę płatności zbliżeniowych do kwoty 100 PLN. Banki we współpracy z Fundacją Polska Bezgotówkowa podejmą działania, aby zainstalować dodatkowych kilkadziesiąt tysięcy urządzeń POS w miejscach realizacji transakcji płatniczych", zapowiedział wówczas ZBP.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: