Premier Morawiecki: środki na walkę z pandemią koronawirusa mogłyby pochodzić z nowych podatków

Gospodarka

Unia Europejska musi zbudować bardzo ważny pakiet działań, ograniczających skutki epidemii koronawirusa. Środki, których potrzebuje, mogłyby pochodzić z nowych podatków, w tym m.in. podatku cyfrowego, podatku od transakcji handlowych czy podatku od śladu węglowego, uważa premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki w Sejmie
Informacja Prezesa Rady Ministrów nt. sytuacji epidemiologicznej zwiazanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce Fot: Krystian Maj/KPRM

Unia Europejska musi zbudować bardzo ważny pakiet działań, ograniczających skutki epidemii koronawirusa. Środki, których potrzebuje, mogłyby pochodzić z nowych podatków, w tym m.in. podatku cyfrowego, podatku od transakcji handlowych czy podatku od śladu węglowego, uważa premier Mateusz Morawiecki.

.@PremierRP @MorawieckiM: spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami, gdzieś w maju czerwcu #koronawirus #COVID19 #KoronawirusWPolsce

"Polska podkreśla bardzo jednoznacznie, że Unia Europejska musi zbudować bardzo odważny pakiet, że musimy wrócić do poprzednich naszych pomysłów, oczywiście nie tylko polskich […] do pomysłów takich, jak podatek cyfrowy, podatek od transakcji finansowych, do pomysłów takich, jak podatek od śladu węglowego czy pomysłów takich jak ten, który jest unikalnym pomysłem Grupy Wyszehradzkiej, czyli podatek od wielkich korporacji międzynarodowych" - powiedział Morawiecki podczas wystąpienia w Sejmie.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

"To są pomysły, które mogą spowodować, że do budżetu Unii Europejskiej wpłynie nie jeden czy dwa miliardy nowych środków, ale dziesiątki miliardów euro rocznie nowych środków na walkę z koronawirusem" – zaznaczył.

Podkreślił, że konieczna jest także likwidacja rajów podatkowych.

"Koniec z rajami podatkowymi. Raje podatkowe są wielkim ubytkiem środków dla krajów wszystkich: i tych bogatych i tych biedniejszych" – zaznaczył.

Szczyt zachorowań w Polsce dopiero przed nami

Rząd zakłada, że szczyt zachorowań na koronawirusa przypadnie w maju lub w czerwcu - powiedział w poniedziałek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, prezentując informację nt. sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce.

"Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami, gdzieś w maju czerwcu" - powiedział.

Premier dodał, że chce, aby życie gospodarcze wracało do "nowej normalności" w ciągu tygodni.

"Chcemy, aby życie gospodarcze wróciło do "nowej normalności” w ciągu tygodni" - powiedział. 

Morawiecki: wkrótce będzie wykonywanych 8-9 tys. testów na koronawirusa na dobę

Za kilka dni w Polsce będzie możliwość przeprowadzania 8-9 tys. testów na koronawirusa na dobę, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

"Przeprowadzamy dziennie około 6-7 tys. testów. Za parę dni - jak mnie poinformowali eksperci -  będzie to 8-9 tys. testów" – powiedział  premier.

"Mamy zakontraktowanych 800 tys. testów. Testujemy w tych miejscach, gdzie wirusolodzy zalecają testować" – podkreślił.

Wyjaśnił, że chodzi m.in. o osoby przebywające w szpitalach, na kwarantannie, o pracowników służby zdrowia. Premier poinformował także, że do laboratoriów już teraz trafiło 150 tys. dodatkowych testów.

Dotychczas rozdysponowano blisko 3 mln rękawiczek i blisko pół miliona litrów płynu dezynfekcji. Planowane są zakupy maseczek, gogli, fartuchów ochronnych i innego rodzaju sprzętu ochrony osobistej poza granicami kraju, a jednocześnie odtwarzana jest produkcja krajowa. Wiele mniejszych zakładów szwalniczych przestawiło się na produkcję maseczek.

"Gotowe są zapasy na następne tygodnie: 31 mln maseczek medycznych. Rozdysponowano 7 mln maseczek medycznych dla szpitali" – powiedział Morawiecki

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

Jednocześnie zaznaczył, że "przygotowujemy się na dłuższą walkę z epidemią i musimy odbudować nasz potencjał produkcyjny".

"Do Polski przyjechał transport 165 respiratorów z 1 tys. nowych zamówionych. Staramy się uprzedzać bieg wydarzeń. To dlatego tworzymy nowe miejsca na oddziałach zakaźnych, tworzymy nowe oddziały zakaźne" – podkreślił premier.

Dotychczas w Polsce potwierdzono 4201 przypadków zachorowania na koronawirusa, 98 osób zmarło.

Do końca tygodnia przedsiębiorcy złożą ok. 280 tys. wniosków w zw. z tarczą antykryzysową

Do końca tygodnia rząd spodziewa się, że przedsiębiorcy złożą 280 tys. wniosków ws. pomocy przewidzianej w pakiecie antykryzysowym - powiedział również w poniedziałek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj także: Zwolnienie przez 3 miesiące ze składek do ZUS dla firm zatrudniających do 49 pracowników >>>

"Na dzień dzisiejszy 200 tys. firm w Polsce już złożyło wniosek do odpowiednich instytucji (ws. pomocy związanej z pakietem antykryzysowym). (...) Na koniec tego tygodnia spodziewamy się 280 tys. takich wniosków" - powiedział. 

Polska popiera pomysł emisji przez UE koronaobligacji

Polska popiera pomysł emisji przez UE koronaobligacji, a środki z emisji mogłyby być proporcjonalnie rozdystrybuowane wśród członków UE w celu walki z wirusem - wynika z poniedziałkowej wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

"Potrzebujemy nowych środków w ramach UE. Tydzień temu właśnie o tym rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, żeby pojawiły się nowe środki. Polska jest gotowa uczestniczyć w mechanizmach gwarancyjnych w taki proporcjonalny sposób, żeby te mechanizmy gwarancyjne spowodowały możliwość emisji na rynkach światowych, tak żeby pozyskać dodatkowe środki z tej emisji i aby te środki proporcjonalnie mogły służyć na walkę z koronawirusem" - powiedział premier w Sejmie.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews
Udostępnij artykuł: