Koronawirus w Polsce: premier zapowiada skrócenie kwarantanny i darmowe testy na COVID-19 w aptekach

Gospodarka

Rząd skraca okres przebywania w kwarantannie do 7 dni, a od 27 stycznia wprowadza do aptek darmowe testy antygenowe na Covid-19 - poinformował w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że każdy zarażony koronawirusem będzie mógł liczyć na wizytę domową przez lekarza 1. kontaktu w ciągu 48 godzin.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski
Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. PAP / Albert Zawada

Rząd skraca okres przebywania w kwarantannie do 7 dni, a od 27 stycznia wprowadza do aptek darmowe testy antygenowe na Covid-19 - poinformował w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że każdy zarażony koronawirusem będzie mógł liczyć na wizytę domową przez lekarza 1. kontaktu w ciągu 48 godzin.

"Skracamy okres przebywania w kwarantannie do 7 dni. (...) Zwiększamy możliwości testowania, od 27 stycznia darmowe testy antygenowe w każdej aptece, duża powszechność testowania" - powiedział premier.

Minister zdrowia Adam Niedzielski doprecyzował, że skrócona kwarantanna będzie obowiązywać od poniedziałku 24 stycznia, a o kwestii ewentualnej możliwości skrócenia kwarantanny dla osób, które już ją odbywają, rząd poinformuje w osobnym komunikacie.

Czytaj także: Stanowisko Rady Przedsiębiorczości w sprawie przeciwdziałania rozpowszechnianiu się COVID-19 >>>

Testy dostępne od 27 stycznia

Rząd wprowadza darmowe testy antygenowe na COVID-19 dostępne w aptekach, od 27 stycznia - zapowiedział także na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Zwiększamy możliwości testowania, od 27 stycznia darmowe testy antygenowe w każdej aptece, duża powszechność testowania.

- powiedział premier.

Testy antygenowe, o których informował premier na konferencji, będą mogły być przeprowadzane w aptekach spełniających odpowiedni standard bezpieczeństwa, m.in. posiadających oddzielne pomieszczenie.

Badanie w ciągu 48 godzin dla seniorów

"Dodatkowy element walki z Covid-19 - najbardziej narażeni na zgon są seniorzy, osoby powyżej 60 r. życia. Dlatego wdrażamy mechanizm, procedurę, że każdy, kto jest przetestowany pozytywnie każdy pacjent, obywatel, który ma koronawirusa będzie mógł być w ciągu 48 godzin zbadany, także w swoim miejscu zamieszkania, przez lekarza pierwszego kontaktu" - dodał.

Adam Niedzielski doprecyzował, że prawo do zbadania będą mieli zakażeni powyżej 60 r. życia, a placówki POZ będą miały obowiązek przeprowadzenia badania, jeżeli zakażony wyrazi taką wolę.

Administracja na pracy zdalnej

Premier polecił administracji publicznej i samorządowej przejście w tryb pracy lub hybrydowy tryb pracy. Zaapelował również o wprowadzenie tego rozwiązania przez przedsiębiorców.

Apogeum piątej fali epidemii między połową lutego a początkiem marca

Apogeum V fali epidemii związanej z wariantem Omikron koronawirusa przypadnie na okres między połową lutego, a początkiem marca, z dzienną liczbą nowych zakażeń 60 - 140 tys. - powiedział w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Wszystkie scenariusze praktycznie zakładają, że w najlepszej sytuacji będziemy mieli 60-70 tys., a w najgorszym scenariuszu 140 tys. zakażeń dziennie" - powiedział Niedzielski.

Dodał, że apogeum V fali przypadnie w okresie od połowy lutego do początku marca, w zależności od scenariusza. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: