Koronawirus w Polsce: prezes NBP zapowiada rozwiązania zmniejszające wymagania w stosunku do banków. „Nie grozi nam recesja”

Gospodarka / Z rynku

Do poniedziałku zostaną wypracowane rozwiązania zmniejszające wymagania w stosunku do banków i znoszące pewne ciężary wobec nich - poinformował na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

Adam Glapiński, prezes zarządu, Narodowy Bank Polski
Adam Glapiński prof. dr hab. nauk ekonomicznych, prezes Narodowego Banku Polskiego

Do poniedziałku zostaną wypracowane rozwiązania zmniejszające wymagania w stosunku do banków i znoszące pewne ciężary wobec nich - poinformował na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

Adam #Glapiński, prezes @nbppl: w negatywnych scenariuszach rozwoju sytuacji związanej z koronawirusem w Polsce nastąpi pewne spowolnienie wzrostu gospodarczego, ale nie ma mowy o recesji #NBP #banki #koronawirus #COVID19 #koronawiruswpolsce

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zwrócił się z prośbą do przedstawicieli sektora finansowego o stworzenie warunków do zawieszenia spłacania kredytów na okres co najmniej kilku miesięcy.

"Pomysł Pana prezydenta w tej trudnej sytuacji polega na tym, że banki robią gest ponadstandardowy wobec kredytobiorców, a system regulacyjny dokonuje pewnych zmian regulacji, które pozwalają bankom lepiej oddychać i znoszą pewne ciężary i wymagania w stosunku do banków. Konkretne propozycje mają zostać do poniedziałku zakończone" - powiedział Glapiński.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: spłaty kredytów będą zawieszone na kilka miesięcy?

System bankowy jest stabilny

System bankowy jest stabilny i bezpieczny, choć będzie trzeba pomagać przedsiębiorcom, którzy napotkają problemy w związku z koniecznością kwarantanny pracowników - powiedział w czwartek na konferencji prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że NBP i KSF-M są gotowe zapewnić stabilność.

"System bankowy jest stabilny, bezpieczny, należy do najlepszych. Banki są kapitałowo wyposażone także na najwyższym poziomie. Niczego specjalnego nie możemy się spodziewać. Oczywiście następuje pewne pogorszenie sytuacji finansowej, w związku z tym, że będzie trzeba pomagać przedsiębiorcom, którzy napotkają trudności z tej racji, że pracownicy będą się musieli udać na kwarantannę. Instrumentarium będzie wokół tego krążyć. Uważnie obserwujemy co się działo w innych krajach dotkniętych epidemią. Wyciągamy wnioski wcześniej i staramy się zapobiec temu, co w tych krajach się wydarzyło" - powiedział Glapiński.

Czytaj także: Covid-19, polskie banki przygotowują plany awaryjne >>>

Dodał, że gwarantuje, iż NBP i Komitet Stabilności Finansowej użyje wszystkich możliwości, którymi dysponuje, by zapewnić stabilność systemu w Polsce.

"W negatywnym scenariuszu nastąpi spowolnienie wzrostu, ale nie ma mowy o recesji"

Zakładając nawet negatywy scenariusz nastąpi spowolnienie wzrostu gospodarczego, ale nie ma mowy o recesji - powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

"Sytuacja gospodarcza według naszych najlepszych ocen się trochę pogorszy, ale to nie jest sytuacja katastrofalna. Zakładając nawet negatywy scenariusz, nastąpi spowolnienie wzrostu, ale nie ma mowy o recesji" - powiedział prezes. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: