Koronawirus w Polsce. Prezydent: kryzys gospodarczy będzie głęboki

Gospodarka

Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda Fot. Krystian Maj/KPRM

Kryzys gospodarczy, wywołany epidemią koronawirusa będzie głęboki, uważa prezydent Andrzej Duda.

.@prezydentpl @AndrzejDuda: nikt nie ma wątpliwości, że ten kryzys wywołany przez koronawirusa będzie głęboki #koronawirus #COVID19 #koronawiruspolska #TarczaAntykryzysowa

“Nikt nie ma wątpliwości, że ten kryzys wywołany przez koronawirusa będzie głęboki, będzie głęboki na całym świecie. Dotyka także Polskę, wszyscy widzimy jaka jest sytuacja” – powiedział  prezydent po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego (BBN), na której omawiano rozwiązania, jakie mają znaleźć się w tzw. tarczy antykryzysowej, której założenia przedstawiono w ubiegłym tygodniu.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce. Jak przedsiębiorcy oceniają rządową tarczę antykryzysową?

Przypomniał, że “jest to plan działań gospodarczych, działań, które mają ochronić miejsca pracy, działań, które mają ochronić interesy polskich przedsiębiorców”.

“W wielu przypadkach – mamy nadzieję – zapewnią możliwość dalszego bytu i powrotu stopniowego naszej gospodarki do stanu gospodarki dobrze funkcjonującej” – dodał.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Poinformował, że  “prace nad tymi rozwiązaniami toczą się nadal”, a w projekcie “będą uwzględniane zasadne uwagi opozycji”.

Działania osłonowe obejmą również rolników

Zdaniem prezydenta specustawa, dotycząca działań osłonowych dla przedsiębiorców powinna także objąć rolników.  “To nie jest tak, że rolnicy zostaną pozostawieni sami sobie. Te zapisy będą w ustawie, nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej” – powiedział.

Zaznaczył, że oprócz zwolnień ze składek na ubezpieczenia społeczne, odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), należy także zwolnić rolników ze składek w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

Wyraził nadzieję, że jeszcze w tym tygodniu projekt działań osłonowych dla przedsiębiorców będzie procedowany na posiedzeniu Sejmu. Najbliższe posiedzenie izby niższej zaplanowano na 26 marca.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: