Prezydent proponuje zwolnienie ze składek na ZUS przez 3 miesiące dla wszystkich przedsiębiorców

Firma / Gospodarka

Pałac prezydencki proponuje, by wszyscy przedsiębiorcy zostali zwolnieni z obowiązku płacenia składek na ZUS na okres 3 miesięcy oraz by pomocą objęte zostały również firmy utworzone po 1 marca - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Dodał, że propozycje zyskały akceptację premiera.

Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda Fot. Krystian Maj/KPRM

Pałac prezydencki proponuje, by wszyscy przedsiębiorcy zostali zwolnieni z obowiązku płacenia składek na ZUS na okres 3 miesięcy oraz by pomocą objęte zostały również firmy utworzone po 1 marca - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Dodał, że propozycje zyskały akceptację premiera.

Pałac prezydencki proponuje, by wszyscy #przedsiębiorcy zostali zwolnieni z obowiązku płacenia składek na #ZUS na 3 misiące oraz by pomocą objęte zostały również #firmy utworzone po 1 marca #PAD #koronawirus #COVID19 #koronawiruspolska @prezydentpl

"Przedstawiłem panu premierowi dwie propozycje, które są moimi oczekiwaniami, odpowiadającymi na potrzeby przedsiębiorców. (...) Znalazło to akceptację i pana premiera i pani minister Jadwigi Emilewicz" - powiedział prezydent na briefingu prasowym.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: premier i prezes NBP o programie pomocowym dla firm, co najmniej 100 mld zł w ramach tarczy finansowej >>>

Prezydent zaproponował, by "wszyscy przedsiębiorcy zostali zwolnieni z obowiązku płacenia składek na ZUS na okres 3 miesięcy" oraz żeby przepisami i pomocą w ramach tarczy antykryzysowej zostali także objęci "wszyscy przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli swoją działalność przed 1 marca 2020 r.".

Prezydent nie podał kosztów nowych rozwiązań. 

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Zaapelował do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego "o jak najszybsze zwołanie posiedzenia Senatu", by ten mógł zająć się przyjętą przez Sejm ustawą o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. 

"Cały czas pracujemy, odbywamy również konsultacje.(...) Te rozwiązania będą dalej modyfikowane, zmieniane w zależności od potrzeb, sytuacji, w zależności od tego, jakie uzasadnione postulaty będą zgłaszane" – powiedział prezydent.

Premier: propozycje rządu są tożsame ze zwolnieniem pracodawców z ZUS

Propozycje rządu są tożsame ze zwolnieniem pracodawców z ZUS, co postulował prezydent Andrzej Duda - wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego na konferencji prasowej.

Premier był pytany podczas czwartkowego briefingu prasowego, czy w pakiecie pomocy rządu planowanej dla przedsiębiorstw zostanie uwzględniony postulat prezydenta Andrzeja Dudy, by zwolnieniem z obowiązku opłacania składek do ZUS na trzy miesiące byli objęci wszyscy przedsiębiorcy.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

"W minioną niedzielę mieliśmy taką dużą sesję gospodarczą, także przy konsultacjach z pracodawcami. Ta propozycja, którą przedstawiliśmy, ona jest tożsama ze zwolnieniem pracodawcy z ZUS w tym sensie, że 50-procentowa ulga w ubezpieczeniu składek społecznych zarówno po stronie pracodawcy jak i pracobiorcy jest z punktu widzenia kosztów dla budżetu i korzyści dla przedsiębiorców na bardzo podobnym, jeśli nie identycznym poziomie" - powiedział.

"W zasadzie ten postulat został bardzo głęboko przedyskutowany z przedsiębiorcami oraz m.in. z prezes ZUS" - dodał.

Morawicki zaznaczył, że w nowym pakiecie pomocowym rządu, który został uchwalony w środę przez Sejm, jest również wiele dodatkowych zwolnień z płatności na ubezpieczenia społeczne.

Pracodawcy RP: koszt zwolnienia wszystkich firm z ZUS na 3 miesiące to 75 mld zł

Koszt zwolnienia wszystkich firm ze składek ZUS na 3 miesiące to 75 mld zł - napisał na Twitterze główny ekonomista Pracodawców RP Sławomir Dudek.

"Wszystkie składki (te objęte zwolnieniem) miesięcznie to ok. 25 mld zł. Dotychczasowa propozycja to koszt (0,9+2,3+2,1=5,3) miesięcznie. Objęcie wszystkich przez 3 miesiące to 75 mld zł" - napisał Dudek.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews
Udostępnij artykuł: