Koronawirus w Polsce: przedsiębiorcy apelują o niewprowadzanie drugiego lockdownu

Gospodarka

Organizacje przedsiębiorców zrzeszone w Radzie Przedsiębiorczości apelują do rządu o niewprowadzanie drugiego lockdownu. Postulują wdrażanie rozwiązań minimalizujących ryzyko zakażeń, by chronić wydolność systemu ochrony zdrowia, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości prowadzenia aktywności gospodarczej. Apelują o dialog z biznesem oraz m.in. przywrócenie handlu w niedzielę.

Kobieta w masce przed zamkniętym sklepem
Fot. stock.adobe.com/Natalia

Organizacje przedsiębiorców zrzeszone w Radzie Przedsiębiorczości apelują do rządu o niewprowadzanie drugiego lockdownu. Postulują wdrażanie rozwiązań minimalizujących ryzyko zakażeń, by chronić wydolność systemu ochrony zdrowia, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości prowadzenia aktywności gospodarczej. Apelują o dialog z biznesem oraz m.in. przywrócenie handlu w niedzielę.

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie dalszych kroków w walce z COVID-19 zaplanowana jest na dziś na godz. 14:00.

"Zwracamy uwagę, że Polska będzie musiała się mierzyć z bardzo znaczącym zagrożeniem epidemicznym przez wiele kolejnych miesięcy. Niemożliwe będzie utrzymywanie lockdownu przez tak długi okres. […] W związku z tym konieczne jest wdrażanie rozwiązań minimalizujących ryzyko zakażeń, chroniących w ten sposób wydolność systemu ochrony zdrowia, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości prowadzenia aktywności gospodarczej" - czytamy w przesłanym przez Radę stanowisku.

Czytaj także: Gospodarka musi działać: apel Konfederacji Lewiatan o stosowanie racjonalnych restrykcji w walce z COVID-19 >>>

"Gospodarka wciąż zmaga się z poważnymi konsekwencjami pierwszego zamknięcia"

W ocenie Rady, polska gospodarka wciąż zmaga się z poważnymi konsekwencjami pierwszego zamknięcia, zaś przywrócenie tak daleko idących obostrzeń nieuchronnie doprowadziłoby do licznych upadłości firm oraz utraty miejsc pracy.

Apelujemy do rządu o podjęcie dialogu z biznesem w celu wypracowania standardów bezpiecznego funkcjonowania gospodarki. Konieczne jest w szczególności ustalenie listy warunków uzyskania certyfikatu "bezpiecznej działalności gospodarczej" po spełnieniu, których firmy mogłyby prowadzić działalność.

Zdaniem Rady, szczególną troską należy również otoczyć handel jako newralgiczny element ekosystemu społeczno-gospodarczego.

Wszelkie scenariusze mające zwiększyć bezpieczeństwo zdrowotne dotyczące handlu powinny być wypracowywane z przedstawicielami branży, którzy mając wiedzę i doświadczenia z I fali pandemii, dadzą rękojmie skuteczności działania. Rada ocenia godziny dla seniorów jako rozwiązanie "nietrafione" i postuluje wprowadzenie specjalnych kas dla seniorów oraz pierwszeństwa obsługi oraz "umożliwienie handlu w niedziele, żeby ruch klientów rozłożyć na 7 dni handlowych, co zwiększy bezpieczeństwo klientów i pracowników".

"Firmy zainwestowały potężne środki w bezpieczeństwo i wiele z nich jest bardzo dobrze przygotowana do drugiej fali pandemii. We własnym interesie nauczyły się chronić pracowników i klientów, a odpowiedzialna działalność gospodarcza nie jest źródłem ognisk pandemicznych. Dlatego dalsze ograniczanie działalności firm będzie zbędną, nieuzasadnioną stratą. Dziś niepewność wynikająca z obostrzeń wprowadzanych w sposób nieuporządkowany, z dnia na dzień, bez odpowiedniego przygotowania, stanowi dla Polski zagrożenie, które powinniśmy pilnie wyeliminować" - podsumowała Rada.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Zaleciła, by "nadać absolutny priorytet" utrzymaniu możliwości produkcji, importu i eksportu oraz świadczenia wszelkich usług niezbędnych dla funkcjonowania biznesu i społeczeństwa.

Rada Przedsiębiorczości w obecnym składzie została reaktywowana 24 marca 2020 roku. Tworzą ją organizacje zrzeszające praktyków życia gospodarczego - Pracodawcy RP, Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", BCC, Krajowa Izba Gospodarcza, Związek Rzemiosła Polskiego, Polska Rada Biznesu, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych. Rada została reaktywowana ze względu na skalę zagrożeń dla polskiej gospodarki wywołanych pandemią koronawirusa.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: