Koronawirus w Polsce: przedstawiciele zamkniętych branż apelują do rządu o przyznanie dodatkowych subwencji i rekompensat

Gospodarka

Przedstawiciele branż najbardziej dotkniętych obostrzeniami ze względu na pandemię koronawirusa skierowali do rządu petycję, wzywając do pilnego opracowania kompleksowych rozwiązań sektorowych. Apelują m.in. o 100-procentowe umorzenie subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), wprowadzenie dodatkowych subwencji i rekompensat dla dotkniętych branż.

Logo Pracodawcy RP
Źródło: Pracodawcy RP

Przedstawiciele branż najbardziej dotkniętych obostrzeniami ze względu na pandemię koronawirusa skierowali do rządu petycję, wzywając do pilnego opracowania kompleksowych rozwiązań sektorowych. Apelują m.in. o 100-procentowe umorzenie subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), wprowadzenie dodatkowych subwencji i rekompensat dla dotkniętych branż.

Sygnatariuszami petycji firm, zrzeszonych w organizacji Pracodawcy RP są m.in. przedstawiciele branż: wydarzeń i spotkań, fitness, gastronomii i hotelarstwa.

Sytuacja branż zamkniętych w związku z rozwijającą się dynamicznie pandemią pogarsza się z dnia na dzień, stawiając te gałęzie gospodarki na krawędzi przetrwania.

"Od kilku miesięcy informujemy bardzo szeroko o znaczeniu naszych branż w gospodarce narodowej i realnym zagrożeniu dla ich dalszego funkcjonowania" - czytamy w petycji.

Czytaj także: Rząd zamyka szkoły, sklepy w galeriach handlowych, kina, teatry i muzea, nie wyklucza „bardzo ostrej” kwarantanny narodowej >>>

Podkreślono w niej, że znajdują się "na krawędzi przetrwania", a "emocje wśród ok. 3 mln pracowników [….] sektorów sięgnęły apogeum".

Przedstawiciele branż przedstawili gotowy pakiet rozwiązań

Jednocześnie przedstawiciele branż przedstawili gotowy pakiet rozwiązań, które mają pozwolić na wsparcie i umożliwienie dalszego funkcjonowania istotnych gałęzi gospodarki. Charakteryzują się one szybką możliwością powrotu do działalności i zwiększenia zatrudniania po zakończeniu obostrzeń, podano także.

Czytaj także: Pracodawcy RP: druga fala pandemii może obniżyć PKB w Polsce o 1-2 pkt. proc. >>>

Postulują m. in.

- umorzenie w 100% subwencji PFR dla firm z sektora branż dotkniętych ograniczeniami,

- dodatkowy nabór subwencji PFR dla branż dotkniętych ograniczeniami dla firm /niezależne od ilości pracowników tylko obrotu i spadków/,

- rekompensaty za okres ograniczenia działalności przedsiębiorstw,

- odroczenie kredytów/leasingów,

- dofinansowanie kosztów pracy,

- kryterium spadku obrotów do zastosowania we wszystkich formach pomocy ze strony wraz identyfikacją poprzez PKD branż szczególnie dotkniętych przez kryzys; w związku z tym, że branża eventowa nie ma dedykowanego PKD, sygnatariusze wnoszą o pomoc na podstawie "oświadczenia", że firma ma spadek w wyniku COVID-19.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Petycja w wersji elektronicznej trafiła już m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina oraz Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza. W najbliższy piątek sygnatariusze przekażą adresatom petycję osobiście.

Wśród sygnatariuszy petycji znaleźli się przedstawiciele: Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej, Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, Polskiej Federacji Fitness oraz działającej przy Pracodawcach RP Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń.

Pracodawcy RP są najstarszą i największą organizacją pracodawców w Polsce. Działają od 1989 roku, reprezentują 19 tys.  firm, zatrudniających ponad 5 mln osób.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: