Koronawirus w Polsce: rząd będzie zwiększać dług publiczny, łagodzenie obostrzeń od przyszłego tygodnia

Gospodarka

Rząd na pewno będzie zwiększać dług publiczny, który wraz z budżetem państwa będzie głównym mechanizmem stymulowania gospodarki - powiedział w środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki
Rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Fot: Krystian Maj/KPRM

Rząd na pewno będzie zwiększać dług publiczny, który wraz z budżetem państwa będzie głównym mechanizmem stymulowania gospodarki - powiedział w środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

.@MorawieckiM: będziemy na pewno zwiększać #DługPubliczny, ponieważ dzisiaj #budżet państwa i dług publiczny są głównym mechanizmem stymulowania gospodarki #koronawirus #COVID19 #koronawiruspolska @PremierRP

"Będziemy na pewno zwiększać dług publiczny, ponieważ dzisiaj budżet państwa i dług publiczny są głównym mechanizmem stymulowania gospodarki" - powiedział.

Szczegółowy plan łagodzenia obostrzeń

W czwartek rząd przedstawi szczegółowy plan łagodzenia obostrzeń od przyszłego tygodnia, zarysuje też plan wychodzenia z lockdownu w kolejnych tygodniach - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

"Jutro przedstawimy szczegółowy plan dotyczący zarówno najbliższego tygodnia, jak i zarysujemy nasze propozycje dotyczące kolejnych faz zmiany w obostrzeniach na najbliższych kilka tygodni, mniej więcej do połowy maja" - powiedział premier. 

Ponad 3 mld zł na Fundusz Dróg Samorządowych w tym roku

Przekazanie ponad 3 mld zł na Fundusz Dróg Samorządowych w tym roku zapowiedział również premier Mateusz Morawiecki.

"Fundusz Dróg Samorządowych to ponad 3 mld zł i to nie jest nasze ostatnie słowo" - powiedział Morawiecki podczas telekonferencji.

Według niego, program ten pomoże "zrestartować gospodarkę".

"Na budowach mamy pewien typ pracy, który powoduje, że nie ma z tego sektora znaczącej liczby zakażonych koronawirusem" - podkreślił też premier.

Program obejmuje budowę, przebudowę lub remont łącznie ok. 3 467 km dróg, w tym ok. 1 708 km dróg powiatowych i ok. 1 759 km dróg gminnych, podała Kancelaria Premiera.

Jak uzupełniło w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury, na dofinansowanie zadań gminnych trafi 1 474,3 mln zł, na zadania powiatowe przeznaczonych zostało 1 269,6 mln zł, wartość dofinansowania zadań na drogach obronnych to 500 mln zł.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

Morawiecki wskazał podczas telekonferencji, że Program Dróg Samorządowych ma "przekazać impuls rozwojowy dla samorządów, dla małych i średnich polskich firm", jest programem aktywizacji gospodarczej, który pozwoli na tworzenie nowych miejsc pracy.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews
Udostępnij artykuł: