Koronawirus w Polsce: rząd ma zakontraktowane 60 mln dawek szczepionek, kiedy ruszą szczepienia?

Gospodarka

Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Narodowego Programu Szczepień, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Potwierdził, że Polska ma zakontraktowanych ponad 60 mln dawek szczepionek od sześciu firm farmaceutycznych. Szczepionki mają być darmowe i dobrowolne, rozpoczęcie szczepień planowane jest w I kw. 2021 r.

Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki Fot. Adam Guz/KPRM

Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Narodowego Programu Szczepień, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Potwierdził, że Polska ma zakontraktowanych ponad 60 mln dawek szczepionek od sześciu firm farmaceutycznych. Szczepionki mają być darmowe i dobrowolne, rozpoczęcie szczepień planowane jest w I kw. 2021 r.

Na proces szczepień rząd zarezerwował dotychczas 3 mld zł, a środki te - jak zapowiedział premier - mogą ulec podwojeniu.

"Po intensywnych konsultacjach w gronie specjalistów, ekspertów, epidemiologów wirusologów, specjalistów chorób zakaźnych, przestawiamy dziś państwu przyjętą przez Radę Ministrów Narodową Strategię Szczepień" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej..

Mamy zakontraktowanych ponad 60 mln dawek od sześciu firm, które jako pierwsze przedstawiły swoją dokumentację do akceptacji przez odpowiednie agencje medyczne.

"Na proces szczepień nie będziemy szczędzili środków, to już dziś zabudżetowane 3 mld zł, ale oprócz tego także środki dla wszystkich placówek, które będą szczepić, które niemalże podwoją tę liczbę" - dodał premier.

Narodowy Program Szczepień

Narodowy Program Szczepień to dokument, który zawiera informacje na temat: skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek, procesu zakupów i finansowania, dystrybucji i logistyki, zaleceń medycznych i organizacji punktów szczepień, kolejności szczepień, komunikacji i edukacji publicznej, monitorowania przebiegu programu, podmiotów zaangażowanych w program.

W wyniku trwających od kilku dni konsultacji społecznych przygotowywanej strategii szczepień zgłoszono ponad 2 tys. uwag.

Jak poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, w strategii zapisano szersze zaangażowanie jednostek samorządu terytorialnego zarówno w sferze informacyjnej, promocyjnej, a także dowodu osób do punktów szczepień.  Przewidziano także utworzenie Funduszu Kompensacyjnego dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne. Projekt ustawy w tym zakresie ma zostać przedstawiony w ciągu najbliższych dni.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od jutra pod numerem będzie działać specjalna infolinia, gdzie można będzie uzyskać informacje na temat szczepień (pod numerem 989), a od połowy stycznia także pod tym numerem będzie można rezerwować daty szczepień.

Co dalej z obostrzeniami?

W czwartek minister zdrowia przedstawi rezultaty analiz dotyczących obostrzeń - wynika również z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego na konferencji prasowej. Premier zaznaczył, że mimo poprawiającej się sytuacji epidemicznej "nie można myśleć o odmrażaniu życia społecznego i gospodarczego".

"W nas w ostatnich paru tygodniach sytuacja (epidemiologiczna - przyp. red.) jest lepsza, ale nie ma co udawać, że wirus jest pokonany, że sytuacja jest na tyle dobra, że można myśleć o zmianach w różnych obszarach życia społecznego i gospodarczego w kierunku odmrażania" - powiedział.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: co z obostrzeniami przed Świętami Bożego Narodzenia?

"W innych krajach, gdzie trend się pogarsza, reagują szybko i my także mając na uwadze ryzyka związane z III falą, stawiamy na szczepionkę, ale też w czwartek minister Niedzielski przedstawi rezultaty analiz, które są prowadzone" - dodał.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że będzie rekomendował "zdecydowanie surowsze działanie", aby uniknąć trzeciej fali pandemii.

"Będę rekomendował (...), by ten okres który się zbliża - Święta i ferie, byśmy konsekwentnie zostali w domu, by wszystkie środki zaradcze były nadal obowiązujące, byśmy nie odpuścili dyscypliny, reżimu, który od kilku tygodniu utrzymujemy" - powiedział minister.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

"Patrząc na to wszystko co się dzieje, do nas również docierają sygnały o przeciągających się lub nadużywaniu wyjazdów służbowych. (...) Będę rekomendował zdecydowanie surowsze działanie, dlatego właśnie, by nas obronić przed III falą pandemii, ale o szczegółach poinformujemy państwa w czwartek" - dodał.

W poniedziałek minister zdrowia informował, że będzie rekomendował przedłużenie obecnie obowiązujących obostrzeń co najmniej do 17 stycznia.

Kiedy powrót dzieci do szkół?

Powrót dzieci do szkół będzie zależny od tego, jaki będzie przebieg pandemii w najbliższych 4-5 tygodniach, a nie od samego procesu szczepień - powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews
Udostępnij artykuł: