Koronawirus w Polsce: rząd nie wyklucza całkowitego lockdownu

Gospodarka

Rząd nie wyklucza całkowitego lockdownu kraju, ale zrobi wszystko, żeby go uniknąć - powiedział we wtorek w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Michał Dworczyk
Michał Dworczyk Fot. Adam Guz/KPRM

Rząd nie wyklucza całkowitego lockdownu kraju, ale zrobi wszystko, żeby go uniknąć - powiedział we wtorek w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Dworczyk zapytany, czy w Polsce planowany jest "całkowity lockdown", który miałby zostać wprowadzony w tym tygodniu powiedział. "Nie wykluczamy żadnego scenariusza".

Jeśli chodzi o ten twardy lockdown, to rząd robi wszystko, żeby takiego scenariusza uniknąć. Wiemy, jakie będzie miało to konsekwencje dla gospodarki.

"Idziemy wąską granią, gdzie po jeden stronie jest wydolność służby zdrowia i zagrożenie całkowitej zapaści systemu opieki zdrowotnej, a po drugiej stronie bardzo poważne kłopoty gospodarcze. Do tej pory nam się to jakoś udawało, jak będzie dalej - to zależy od liczby zachorowań, od dynamiki przyrostu chorych" - dodał.

W poniedziałek wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin w wywiadzie dla Money.pl, powiedział, że rząd nie planuje znaczących obostrzeń gospodarczych. Dodał, że jeżeli pojawią się jakieś dodatkowe rozwiązania, to mogą one dotyczyć tylko handlu.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Apel partnerów społecznych o powstrzymanie się przed lockdownem

"Partnerzy społeczni reprezentowani w Radzie Dialogu Społecznego podkreślają znaczenie odpowiedzialnych działań rządu na rzecz lepszej koordynacji walki z pandemią i koncentrowaniu wszystkich działań na zapewnieniu bezpieczeństwa obywateli. Kategorycznie zaznaczamy jednak, że narzędzia mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa, nie mogą być skoncentrowane na ograniczaniu przestrzeni gospodarczej", czytamy we wspólnym komunikacie Konfederacji Lewiatan, BCC, Związku Rzemiosła Polskiego, Pracodawców RP, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Forum Związków Zawodowych i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

"Gospodarka i ochrona zatrudnienia powinny być dziś priorytetem, a ograniczenia są uzasadnione tylko w przypadkach absolutnej konieczności. Taka decyzja musi być poprzedzona dogłębnymi analizami, które będą przedstawione opinii publicznej z właściwym wyprzedzeniem. Równolegle apelujemy o roczne moratorium na wszelkiego rodzaju nowe obciążenia prawne i podatkowe procedowane w tej chwili, bądź przyjęte w ciągu mijającego roku, w celu zapewnienia przewidywalności i stabilności dla działania gospodarki w tym trudnym okresie", podkreślono w komunikacie.

Dziś, chroniąc zdrowie musimy równolegle chronić gospodarkę i miejsca pracy.

"Strona związkowa i strona pracodawców Rady Dialogu Społecznego apelują o niezamykanie gospodarki, o powstrzymanie się przed dalszymi ograniczeniami działania sektorów produkcji, handlu czy usług. Jednocześnie apelujemy do wszystkich pracowników oraz pracodawców o zachowanie podstawowych wytycznych sanitarnych w celu ograniczenia ryzyka zakażenia, podsumowano.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: