Koronawirus w Polsce: rząd podjął decyzję o odwołaniu wszelkich imprez masowych, możliwe czasowe zawieszenie zajęć w szkołach

Gospodarka

Rząd podjął decyzję o odwołaniu wszelkich imprez masowych - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd rozważa kolejne kroki, o których będzie informował w najbliższych dniach.

Premier Mateusz Morawiecki
Fot. KPRM

Rząd podjął decyzję o odwołaniu wszelkich imprez masowych - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd rozważa kolejne kroki, o których będzie informował w najbliższych dniach.

Premier @MorawieckiM: rząd podjął decyzję o odwołaniu wszelkich imprez masowych #koronawirus #COVID19 #koronawiruswpolsce @PremierRP

"Koronawirus i epidemia, która się rozszerza to realne i globalne zagrożenie. WHO proponuje podjęcie radykalnych działań ograniczających możliwość rozprzestrzeniania się wirusa. My w poczuciu odpowiedzialności chcemy (wprowadzić) jak najwięcej działań typu "zapobiegać", prewencja niż późniejsze skutki. Obserwując wszystko wokół i czytając zalecania WHO, podejmujemy decyzje, które mają na celu zapobiegnie rozprzestrzenianiu się koronawirusa" - powiedział premier.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

"Podjęliśmy decyzje o odwołaniu imprez masowych, wszystkich imprez, których bardzo szczegółowa definicja znajduje się w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. (...) Rozważamy kolejne kroki, ale o tym będziemy informacji jutro i w kolejnych dniach, dziś najważniejsza decyzja to odwołanie wszystkich imprez masowych zgodnie z definicją, która jest ujęta w ustawie o bezpieczeństwa imprez masowych" - dodał.

Rząd rozważa możliwość czasowego zawieszenie zajęć w szkołach

Rząd rozważa możliwość czasowego zawieszenie zajęć w szkołach - poinformował podczas konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że brana jest też pod uwagę możliwość czasowego zawieszenie zajęć na uczelniach.

Piontkowski, zapytany czy rząd rozważa tymczasowe zawieszenie zajęć w szkołach powiedział: "Na razie reakcja powinna być tam, gdzie jest zagrożenie. Dyrektorzy, samorządy mają już dziś prawo, żeby zawieszać zajęcia, jeśli widzą zagrożenie. My oczywiście również rozważamy ewentualność takiej decyzji ogólnopolskiej, ale będziemy o tym informować w najbliższych dniach".

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin powiedział, że brana jest tez pod uwagę możliwość czasowego zawieszenie zajęć na uczelniach. 

Czytaj także: Forum Bankowe 2020 odwołane >>>

Dotychczas zawieszono zajęcia w m.in. szkole podstawowej w Biskupicach, dwóch szkołach w Dobrzyniu nad Wisłą, trzech szkołach w Rybniku, dwóch placówkach; szkole podstawowej i przedszkolu w Szczecinie, w polsko-niemieckiej szkole w Warszawie, a także w dwóch szkołach podstawowych i jednym liceum w Cieszynie. Niektóre zajęcia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym przeprowadzono w trybie online.

Ok. 114,5 tys. potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 115 krajach

Dotychczas na świecie zanotowano około 114,5 tys. potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 115 krajach. Najwięcej w Chinach (ponad 80,7 tys.), Włoszech (ponad 9,1 tys.), Korei Płd. (ponad 7,5 tys.) i Iranie (ponad 7,1 tys.).

Wśród innych państw europejskich niezwykle szybko wirus rozprzestrzenia się we Francji (1 412 potwierdzonych zachorowań), Niemczech (1 224 zachorowania), Hiszpanii (1 231 zachorowań), Szwajcarii (374 potwierdzone zachorowania), Wielkiej Brytanii (321 zachorowania) i Niderlandach (również 321).  Ponad 200 potwierdzonych przypadków zachorowań odnotowano także w: Szwecji (261), Belgii (239), Norwegii (227). Rośnie też liczba zarażonych w Austrii (131), Danii (90) i Grecji (84).

Wśród państw Europy Środkowej, zarażenie koronawirusem wykryto w Czechach u 38 osób, w Słowenii u 25 osób, w Rumunii - u 17 osób i w Chorwacji - u 13, a także na Słowacji, Węgrzech i w Bułgarii stwierdzono po kilka przypadków zarażeń. Odnotowano też zachorowania na koronawirusa w Rosji, na Litwie, Łotwie, w Estonii i na Ukrainie.

Spośród wszystkich dotychczas zarażonych zmarło 4 026 osób, w tym: ponad 3 tys. w Chinach, 463 osób we Włoszech, po 30 osób we Francji i w Hiszpanii. A także pięć osób w Wielkiej Brytanii, cztery w Niderlandach i dwie w Niemczech.

Od początku wybuchu epidemii udało się wyleczyć ponad 64 tys. pacjentów, w tym 724 pacjentów we Włoszech, 32 - w Hiszpanii, 18 - w Niemczech i 12 - we Francji.

We wtorek potwierdzono w Polsce trzy nowe przypadki koronawirusa – jeden w Warszawie i dwa w Cieszynie – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Łącznie takich przypadków jest 20.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews
Udostępnij artykuł: