Koronawirus w Polsce: rząd przedłuża obostrzenia, ale otwiera przedszkola i żłobki; na majówkę hotele zamknięte

Gospodarka

Rząd zadecydował o wydłużeniu obostrzeń o tydzień, poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyjątek stanowią żłobki i przedszkola, które otwarte zostaną w najbliższy poniedziałek, 19 kwietnia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski
Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. Krystian Maj/KPRM

Rząd zadecydował o wydłużeniu obostrzeń o tydzień, poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyjątek stanowią żłobki i przedszkola, które otwarte zostaną w najbliższy poniedziałek, 19 kwietnia.

Podjęliśmy decyzję od przedłużeniu obowiązywania restrykcji o tydzień.

"To przedłużenie restrykcji ma jeden wyjątek, ten wyjątek dotyczy przedszkoli i żłobków, czyli już od najbliższego poniedziałku dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli i żłobków. Oprócz tego doszliśmy do wniosku, żeby przywrócić możliwość uprawiania sportu na otwartym powietrzu" - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Hotele i obiekty noclegowe zamknięte do 3 maja

Niedzielski wskazał również, że ograniczenia działalności hoteli i obiektów noclegowych zostaną przedłużone na dotychczasowych zasadach do 3 maja.

"Regionalizacja obostrzeń jest wręcz pewna"

Zastosowanie regionalizacji obostrzeń jest wręcz pewne - powiedział na briefingu minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że roboczym kryterium luzowania obostrzeń jest spadek zakażeń poniżej 30 na 100 tys. osób. 

Jeżeli będziemy myśleli o kolejnych luzowaniach to regionalizacja jest wręcz pewna, bo inaczej wygląda sytuacja na ścianie wschodniej i północnej, a inaczej wygląda na południowym-zachodzie Polski (….).

"Przyjęliśmy takie kryterium, które ma charakter roboczy, że jeżeli liczba zakażeń w województwach spadnie poniżej 30 na 100 tysięcy, to wtedy będziemy myśleli o kolejnych krokach, które oczywiście w pierwszej kolejności będą dotyczyły edukacji" - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.


"Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji o tydzień. To przedłużenie restrykcji ma jeden wyjątek, ten wyjątek dotyczy przedszkoli i żłobków, czyli już od najbliższego poniedziałku dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli i żłobków. Oprócz tego doszliśmy do wniosku, żeby przywrócić możliwość uprawiania sportu na otwartym powietrzu" - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Niedzielski wskazał również, że ograniczenia działalności hoteli i obiektów noclegowych zostaną przedłużone na dotychczasowych zasadach do 3 maja. 

"Wciąż odnotowujemy dużą liczbę zajętych respiratorów i łóżek w szpitalach, a także zgonów z powodu COVID-19. Ze względu na wydolność służby zdrowia i troskę o życie obywateli, zadecydowaliśmy o przedłużeniu większości obostrzeń do 25 kwietnia. W zakresie hoteli i noclegów dotychczasowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać do 3 maja włącznie. Od 19 kwietnia otwieramy żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dozwolony będzie także sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu z pewnymi ograniczeniami" - napisano w komunikacie po briefingu. 

Nowe zasady związane z obostrzeniami

Poniżej nowe zasady związane z obostrzeniami: 

- Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu. 

- Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci. 

- Sport – działalność obiektów sportowych nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Od 19 kwietnia dopuszczamy możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Zgadzamy się również na uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – limit do 25 osób. 

Dotychczasowe obostrzenia przedłużone zostaną do niedzieli, 25 kwietnia 2021 roku. 

"Polska będzie szczepić preparatem Johnson & Johnson, zgodnie z zaleceniami EMA"

Polska będzie szczepić preparatem Johnson & Johnson, zgodnie z zaleceniami EMA - poinformował także na briefingu minister zdrowia Adam Niedzielski. 

"Opieramy się na zaleceniach EMA i będziemy stosować ten preparat" - powiedział. 

Czytaj także: Johnson & Johnson opóźnia wprowadzenie na unijny rynek szczepionki przeciw COVID-19 >>>

Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności (FDA) oraz Centrum ds. Zwalczania i Zapobiegania Chorób (CDC) wezwały do wstrzymania stosowania szczepionki produkowanej przez koncern Johnson & Johnson. We wspólnym komunikacie, agencje poinformowały, że obecnie prowadzą postępowanie wyjaśniające ws. 6 przypadków ‘rzadkich i poważnych’ przypadków skrzepów krwi u zaszczepionych tym lekiem. Zjawisko wystąpiło u kobiet w wieku 18-48 lat w 6 do 13 dni po szczepieniu. W USA lek podano już blisko 7 mln osób. Spółka podała, że zamierza aktywnie współpracować z regulatorami przy ocenie danych dotyczących incydentów. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: