Koronawirus w Polsce: rząd regionalnie poluzuje obostrzenia, w 5 województwach utrzymanie lockdownu

Gospodarka

Od 26 kwietnia w 5 województwach najmocniej dotkniętych pandemią (śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, opolskie) zostają utrzymane obowiązujące obostrzenia epidemiczne, w pozostałych 11 nastąpi z powrót nauki hybrydowej w klasach 1-3 i otwarcie branży beauty - poinformował w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski
Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. KPRM

Od 26 kwietnia w 5 województwach najmocniej dotkniętych pandemią (śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, opolskie) zostają utrzymane obowiązujące obostrzenia epidemiczne, w pozostałych 11 nastąpi z powrót nauki hybrydowej w klasach 1-3 i otwarcie branży beauty - poinformował w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dotychczasowe obostrzenia obowiązują bez zmian w województwach, gdzie średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczyła 35: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie.

W pozostałych 11 województwach (podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie, małopolskie) nastąpi częściowy powrót do szkół dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych - od 26 kwietnia przejdą na naukę hybrydową.

W wyżej wymienionych 11 województwach salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne - od 26 kwietnia będą mogły zostać otwarte dla klientów. Tego typu miejsca będą mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym.

W przyszłą środę rząd przedstawi bardziej szczegółowy plan otwierania różnych branż gospodarki w maju, w tym przywracanie funkcjonowania branży gastronomicznej, hotelarskiej czy innych branż, które do tej pory były objęte obostrzeniami.

Rząd odniesie się również do możliwości organizowania różnych uroczystości.

Po majówce możliwe otwarcie instytucji kultury

Niedzielski poinformował, że po weekendzie majowym rząd najprawdopodobniej otworzy instytucje kultury, a w pierwszej kolejności luzowanie obostrzeń dotyczyć też będzie obiektów sportowych.

Pozostałe zasady bezpieczeństwa pozostają na razie bez zmian.

Czytaj także: Jest nowy harmonogram rejestracji na szczepienia przeciwko COVID-19 >>>

HANDEL – OGRANICZENIA

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.

Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:

1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,

1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

KULT RELIGIJNY

W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2.

Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

EDUKACJA

Uczniowie klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Uwaga! W 11 województwach, w których są luzowane obostrzenia, dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, od 26 kwietnia będą uczyć się w systemie hybrydowym.

Żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie.

KULTURA

Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

HOTELE

Pozostają zamknięte do 3 maja.

Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

SPORT

Możliwe uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.

Możliwe jest również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych).

Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.

Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria.

Wyjątki od zasad określa rozporządzenie. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: