Koronawirus w Polsce: rząd wprowadza nowe obostrzenia w województwie pomorskim i przedłuża ograniczenia na Warmii i Mazurach

Gospodarka

Rząd wydłużył obowiązujące w woj. warmińsko-mazurskim obostrzenia do 20 marca i zdecydował o wprowadzeniu analogicznych ograniczeń w woj. pomorskim - poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Obostrzenia w pozostałej części kraju zostają przedłużone do 28 marca.

Adam Niedzielski
Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. Adam Guz/KPRM

Rząd wydłużył obowiązujące w woj. warmińsko-mazurskim obostrzenia do 20 marca i zdecydował o wprowadzeniu analogicznych ograniczeń w woj. pomorskim - poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Obostrzenia w pozostałej części kraju zostają przedłużone do 28 marca.

27 lutego w woj. warmińsko-mazurskim nauka w klasach 1-3 wróciła do trybu zdalnego. Ponownie zamknięte zostały galerie, muzea, kina, hotele, teatry czy baseny. Minister poinformował, że obostrzenia zostają przedłużone o tydzień, z wyjątkiem nauki w szkołach, która ma przejść w model hybrydowy.

"Podjęliśmy decyzję, że w woj. warmińsko-mazurskim zostaną przedłużone o tydzień obostrzenia, z wyjątkiem nauki w trybie zdalnym, chcemy tu zastosować nauczanie hybrydowe" - powiedział minister zdrowia.

Dodał, że nowe obostrzenia w Warmińsko-Mazurskiem będą obowiązywały od kolejnej soboty do 20 marca. Analogiczne ograniczenia zostaną wprowadzone w woj. pomorskim.

Kolejna decyzja dotyczy woj. pomorskiego. Tam chcemy zastosować te same zasady, które obowiązują teraz w woj. warmińsko-mazurskim.

"Zamknięte będą hotele, ograniczona zostanie działalność galerii handlowych, zamknięte będą kina, teatry, galerie sztuki, obiekty sportowe" - powiedział Adam Niedzielski.

Czytaj także: Szczepienia przeciw COVID-19: rząd zmienia zasady, dłuższe przerwy pomiędzy dawkami i tylko jedna dla ozdrowieńców >>>

Resort w ramach przeciwdziałania pandemii zdecydował m.in. o weryfikacji liczby deklarowanych łóżek przez poszczególne szpitale oraz weryfikację dostępności łóżek, tak by dane te były aktualizowane co trzy godziny. MZ analizuje również dostępność kluczowych produktów potrzebnych przy leczeniu COVID-19, takich jak lek Remdesivir (ministerstwo chce zwiększyć liczbę dostępnych dawek leku) oraz tlen (obecnie brak problemów z dostępnością). Ministerstwo zamierza też otwierać lub przywracać do działania szpitale tymczasowe.

Jak poinformowano, obostrzenia obowiązujące w pozostałej części kraju nie zmieniają się. Rząd przedłużył je do 28 marca.

Od 12 lutego hotele są dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego i 50-proc. obłożeniu. Kina, teatry, opery i filharmonie, baseny, zewnętrzne boiska również są ponownie otwarte - przy zachowaniu reżimu epidemicznego.

Nieczynne są nadal aquaparki, siłownie, a restauracje mogą wydawać posiłki tylko na wynos i w dowozie. 

Udział brytyjskiej mutacji koronawirusa w badanych próbkach w Polsce wynosi ok. 25 proc.

Rośnie udział brytyjskiej mutacji koronawirusa w badanych próbkach w Polsce i za ostatnie 21 dni wynosi ok. 25 proc. - poinformował także Adam Niedzielski.

Minister poinformował, że z prowadzonych przez Ministerstwo badań wynika, że na początku stycznia udział mutacji brytyjskiej w badanych próbkach wynosił ok. 5 proc., a w lutym zwiększył się do ok. 10 proc.

"W tej chwili najnowsze badania, którymi dysponujemy pokazują, że ten udział mutacji systematycznie rośnie i rośnie w tempie stosunkowo wysokim. Za ostatnie 21 dni w skali ogólnopolskiej mamy blisko 25-proc. udział mutacji brytyjskiej. Widać, że jest to systematyczny wzrost i odbywa się w szybszym tempie" - powiedział.

Dodał, że szczególnie ten wzrost widać w regionach, które są dotknięte najwyższą liczbą zachorowań i właśnie mutację należy uznać za główną przyczynę rozwoju trzeciej fali pandemii.

"W obu województwach, które mają najbardziej dolegliwy przebieg pandemii udział tej mutacji jest rzędu 70 proc. lub więcej" - powiedział Niedzielski. 

Trzecia fala zakażeń osiągnie szczyt na przełomie marca i kwietnia, potem luzowanie obostrzeń

Trzecia fala zakażeń koronawirusem, według szacunków resortu zdrowia, osiągnie apogeum na przełomie marca i kwietnia - poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Jeżeli tak się stanie, resort będzie podejmował "odważniejsze" decyzje w kwestii luzowania obostrzeń.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

"Nastawienie rządu do obostrzeń i regulacji zdecydowanie się zmienia: mamy sytuację, w której część społeczeństwa jest już zaszczepiona, część (...) ok. 20-25 proc. ma już przeciwciała, więc nasze decyzje dotyczące luzowania obostrzeń będą odważniejsze. Przy czym obecnie znajdujemy się w fazie wzrostowej trzeciej fali, szacujemy, że na przełomie marca i kwietnia ta fala powinno osiągnąć swoje apogeum" - powiedział minister.

"To nakłada się na okres wielkanocny i rzeczywiście jest taki scenariusz analizowany, że gdybyśmy po Świętach mieli apogeum za sobą, to będziemy przywracali wszystkie sektory, które są objęte obostrzeniami" - dodał.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: