Koronawirus w Polsce: rząd zamyka cmentarze, odmrożenie zamkniętych branż najwcześniej pod koniec listopada

Gospodarka

Premier Mateusz Morawiecki
Fot: Krystian Maj/KPRM

Rząd podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniach od 31 października do 2 listopada - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

„Podjęliśmy decyzję, że zarówno dzień poprzedzający Wszystkich Świętych jak i w Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny to będę dni, w czasie których cmentarze będą zamknięte. Tak więc sobota, niedziela, poniedziałek, cmentarze będą zamknięte” – powiedział.

Czytaj także: Premier zobowiązał m.in. Orlen, Lotos, KGHM i PKO BP do budowy szpitali >>>

Przez 2 tygodnie pracownicy administracji publicznej będą pracować zdalnie

Od poniedziałku przez najbliższe dwa tygodnie pracownicy administracji publicznej będą pracować zdalnie – powiedział także na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jak zaznaczył, tryb pracy zdalnej może zostać później przedłużony.

„Wszyscy pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie muszą pracować zdalnie. To jest regulacja na najbliższe 2 tygodnie z możliwością przedłużenia, od poniedziałku” – dodał.

Premier zaapelował do pracodawców o wprowadzenie pracy zdalnej, wedle możliwości. 

Rząd utrzymuje naukę stacjonarną w przedszkolach i klasach I-III

Rząd utrzymuje naukę stacjonarną w przedszkolach oraz klasach I-III szkół podstawowych – powiedział premier. Jak podkreślił decyzja ta może zostać zmieniona w zależności od dalszego rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju.

„Utrzymujemy, że dzieci przedszkolne i dzieci klas I-III szkół podstawowych mogą uczęszczać do szkół, ale uzależniamy to od tego, jaka będzie krzywa zachorowań w najbliższym czasie”. 

Kiedy odmrażanie zamkniętych branż?

Odmrażanie zamkniętych obecnie branż nastąpi najwcześniej pod koniec listopada – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Grudzień, mam nadzieję przed Świętami, może nawet w końcu listopada, jeżeli scenariusz będzie dobry, będziemy odmrażać te niektóre branże, które są teraz zamknięte.

Możliwe zmiany warunków umorzenia subwencji z tarczy PFR

Możliwe będą zmiany warunków umorzenia subwencji z tarczy PFR – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Premier zapytany o możliwość zmiany warunków umorzenia subwencji z tarczy PFR powiedział:

„Tak – dla tych przedsiębiorców, którzy potrafią wykazać (…) poprzez obroty, że ze względu na drugą falę, z którą się stykamy, te poprzednie warunki nie są możliwe do spełnienia, na pewno wyjdziemy im naprzeciw” – powiedział.

Zadane podczas konferencji pytanie dotyczyło przedsiębiorców, którzy skorzystali z tarczy PFR, a teraz na ich działalność wpłynęły nowe obostrzenia sanitarne. Jednym z warunków umorzenia subwencji z tarczy PFR jest utrzymanie zatrudnienia przez 12 miesięcy.

Obecne obostrzenia epidemiczne przedsłużone o 2 tygodnie

Rząd wydłuża obecnie obowiązujące obostrzenia epidemiczne o 2 tygodnie, a w następnym tygodniu może wprowadzić kolejne – powiedział Mateusz Morawiecki.

„Podobnie jak wiosną na razie kierujemy się cyklem 2 tygodniowym i przedłużamy te obostrzenia, w rozporządzaniach będzie to dokładnie określone, o kolejne 2 tygodnie. Jak sytuacja rozwijała się źle wiosną, to w pewnych dziedzinach życia (…) pokazaliśmy dłuższy horyzont czasowy. Nie wykluczam, że tak może być w listopadzie. Podczas kolejnej konferencji na początku (przyszłego – przyp red.) tygodnia będziemy wiedzieli więcej i podejmiemy być może jeszcze dalej idące obostrzenia. Robimy to wszystko tak (…), by nie wygasić całkowicie gospodarki” – powiedział premier.

Od 24 października rząd wprowadził następujące obostrzenia epidemiczne:

– cała Polska czerwoną strefą;

– lokale gastronomiczne, restauracje, kawiarnie, puby – zakaz działalności stacjonarnej (jedynie na wynos i dowóz); obostrzenia mają obowiązywać 2 tyg. (pierwotnie do 7 listopada) z możliwością przedłużenia;

– nauka w klasach 4-8 w trybie zdalnym, – szkoły wyższe, ponadpodstawowe w trybie zdalnym (pierwotnie do 8 listopada);

– w godzinach 8-16 przemieszczanie się osób do 16 r. życia pod opieką dorosłego;

– wydarzenia sportowe bez publiczności, wydarzenia kulturalne do 25 proc. udziału publiczności;

– zawieszona działalność basenów aquaparków, siłowni;

– zawieszenie działalności sanatoriów (dokończenie obecnych turnusów);

– 5 osób na 1 kasę w placówkach handlowych do 100 m kw.;

– 1 osoba na 15 m kw. w placówkach handlowych powyżej 100 m kw.;

– w transporcie publicznym zajętych 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich;

– ograniczenie imprez, spotkań, szkoleń (również np. szkoły językowe), konferencji, kongresów, zebrań oraz zgromadzeń publicznych do 5 osób spoza gosp. domowego;

– ograniczenie przemieszczania się osób 70+ z wyłączeniem: wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego, sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego.

Minister zdrowia: tempo przyrostu zachorowań spowalnia

Tempo przyrostu zachorowań spowalnia, znajduje się między trendem wykładniczym a liniowym – powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że spada również liczba skierowań na testy przez lekarzy POZ.

„Sytuacja pokazuje, że rzeczywista liczba zachorowań mieści się między jednym, a drugim scenariuszem, w poprzednich dniach mieliśmy realizację bliżej trendu wykładniczego, a przez ostatnie 2 dni od trendu wykładniczego odeszliśmy” – powiedział.

„Tempo wzrostu jeszcze na początku października było podwajającym się tempem – tydzień do tygodnia mieliśmy sytuację podwojenia liczby zachorowań. W tej chwili te tendencje są takie, że widać od mniej więcej połowy października pewnego rodzaju malejącą tendencje jeżeli chodzi o stopę wzrostu. To nie jest malejąca liczba zachorowań tylko malejąca stopa wzrostu. (…) W ciągu tygodnia lub dwóch scenariusz stabilizacji – optymistyczny wariant – może się pojawić” – dodał.

Niedzielski wskazał, że za scenariuszem stabilizacji zachorowań przemawia także liczba zleceń badań testowych przez lekarzy POZ.

Domownicy osoby chorej na COVID-19 automatycznie znajdą się na kwarantannie

Domownicy osoby chorej na koronawirusa automatycznie znajdą się na kwarantannie – powiedział także Adam Niedzielski.

Chcemy, żeby domownicy osoby chorej, która ma dodatni wynik testu, nie musiały już czekać na telefon z sanepidu i kwarantannę rozpoczynać po tym telefonie. Przyjmujemy, że ta kwarantanna będzie miała charakter automatyczny..

„Testy antygenowe, które są wykonywane dla pacjenta objawowego są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR. Do tej pory zawsze mieliśmy do czynienia, że nawet po zastosowaniu testu antygenowego należało i tak wykonać test PCR na potwierdzenie. Teraz już nie tylko PCR ale objawy i test antygenowy będą dowodziły, że osoba jest chora na koronawirus” – dodał.

Dodał, że służba zdrowia będzie na coraz większą skalę stosować testy antygenowe, w tym na SOR-ach i w izbach przyjęć. 

W Polsce 21.629 nowych przypadków koronawirusa, najwięcej od początku pandemii

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 21.629 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarły 202 osoby – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 340.834 zakażenia i 5.351 zgonów.

Potwierdzone przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (3416), wielkopolskiego (3082), kujawsko-pomorskiego (1954), małopolskiego (1914), śląskiego (1761), łódzkiego (1554), lubelskiego (1455), podkarpackiego (1274), pomorskiego (1049), dolnośląskiego (999), zachodniopomorskiego (668), świętokrzyskiego (607), warmińsko-mazurskiego (594), opolskiego (550), lubuskiego (394), podlaskiego (358).

Łącznie zmarło do tej pory 5.351 zakażonych osób, z czego o 202 nowych zgonach resort zdrowia poinformował w piątek.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Dotąd w Polsce potwierdzono łącznie 340.834 przypadki zakażenia koronawirusem.

Dotychczas wyzdrowiały 134.724 osoby, a 15.444 osoby zakażone koronawirusem przebywają w szpitalach. Podłączone do respiratorów są 1.254 osoby.

Kwarantanną objętych jest 496.213 osób, a nadzorem epidemiologicznym 49.503 osoby.

Ostatniej doby wykonano ponad 78 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 4.653.611 próbek pobranych od 4.480.103 osób.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: