Koronawirus w Polsce: rząd znosi kolejne obostrzenia, są daty otwarcia galerii handlowych, hoteli i niektórych żłobków oraz przedszkoli

Gospodarka

W ramach odmrażania gospodarki rząd postanowił umożliwić od 4 maja działalność galerii handlowych, z zachowaniem reżimu sanitarnego - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Galerie będą mogły być otwarte z limitem osób i bez spożywania posiłków. Otwarte będą też hotele i miejsca noclegowe.

Mateusz Morawiecki
Konferencja nt. kolejnego etapu odmrażania gospodarki Fot: Krystian Maj/KPRM

W ramach odmrażania gospodarki rząd postanowił umożliwić od 4 maja działalność galerii handlowych, z zachowaniem reżimu sanitarnego - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Galerie będą mogły być otwarte z limitem osób i bez spożywania posiłków. Otwarte będą też hotele i miejsca noclegowe.

.@PremierRP @MorawieckiM: w ramach odmrażania gospodarki rząd postanowił umożliwić od 4 maja działalność galerii handlowych, hoteli i miejsc noclegowych #koronawirus #COVID19 #TarczaAntykryzysowa #SARS-CoV-2

"Od 4 maja otwieramy również hotele i miejsca noclegowe. (...) 4 maja również będą mogły być otwarte galerie handlowe, podobnie jak mniejsze sklepy, które cały czas były otwarte. Teraz galerie handlowe będą mogły działać, ale w reżimie obostrzeń, czyli na 15 m. kw. w jednym sklepie może przebywać jeden klient" - powiedział premier.

"Te zasady wypracowaliśmy z reprezentantami galerii handlowych. Wierzę, że będą się trzymać obostrzeń, że ciągi komunikacyjne, które są miejscami, gdzie dochodzi często do złamania zasady dystansu społecznego będą puste lub pustawe, a w sklepach - na wspomnianych warunkach - będzie możliwość robienia zakupów" - dodał.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Jak podano w komunikacie, od poniedziałku zostaną otwarte obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m kw., czyli centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe. Wprowadzono jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15 m kw. powierzchni handlowej. Do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.

Nie wszystkie miejsca w galeriach handlowych będą dostępne

W centrach handlowych nie mogą jednak funkcjonować kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

Z wytycznych dla funkcjonowania obiektów handlowych, przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym wynika, że nadal zamknięte będą kina, strefy aktywności fizycznej (siłownie, sale i place zabaw, parki trampolin), strefy gier i wyspy handlowe, również gastronomiczne.

Klienci będą musieli zasłaniać usta i nos oraz nosić rękawiczki. Zaleca się utrzymywanie odległości co najmniej 2 metrów między klientami.

Rząd uchylił także dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

Szczególne zasady bezpieczeństwa w hotelach i obiektach noclegowych

Z kolei usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.

W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych – np. siłowni, sal pobytu, basenów.

"O otwarciu restauracji myślimy w kolejnych etapach" - powiedział Morawiecki.

Od 6 maja rząd chce dopuścić możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli

"Od 6 maja chcemy dopuścić możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Ostateczne decyzje będą podejmowane każdorazowo w odniesieniu do każdego żłobka, każdego przedszkola przez ograny założycielskie, jednak my to umożliwiamy" - powiedział premier.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

"Dla osób, które nie będą w stanie oddać swoich pociech do przedszkola czy żłobka, dla tych osób będziemy dalej mieli zasiłek opiekuńczy" - dodał. 

Kolejne etapy otwierania gospodarki co 2 tygodnie

Etapy otwierania gospodarki będą ogłaszane co 2 tygodnie, przy czym możliwe będzie przyspieszenie łagodzenia niektórych obostrzeń – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

“Przyszłe etapy (otwierania gospodarki) będą ogłaszane w cyklu co dwutygodniowym, przy czym zastrzegam, że możemy przyspieszać niektóre elementy” – powiedział premier.

Otwarcie galerii handlowych wcześniej niż zakładano, kursy firm odzieżowych mocno w górę

Kursy spółek odzieżowo-obuwniczych zareagowały pozytywnie na decyzję o otwarciu od poniedziałku, 4 maja, galerii handlowych, z zachowaniem reżimu sanitarnego i limitem osób w sklepach. Analitycy wskazują, że otwarcie obiektów będzie szybciej niż zakładano. Wskazują jednak, że wpływ na wyniki spółek wcale nie musi być mocno pozytywny, bo początkowo ruch w sklepach może być nieduży.

"Otwarcie galerii będzie nieco wcześniej niż można było się spodziewać. Z przedstawionego wcześniej przez premiera harmonogramu wynikało, że to może być bliżej czerwca. Rynek odbiera to optymistycznie, patrząc na kursy spółek odzieżowych" - powiedział Adrian Górniak, analityk DM BDM.

Kursy spółek z sektora wystrzeliły w reakcji na decyzję rządu. Ok. godz. 12.20 akcje CCC drożeją ok. 12 proc. do 43,5 zł, a LPP 7,5 proc. do 6.485 zł. Kurs VRG rośnie 11 proc., do 2,86 zł. Mocno zyskują też mniejsze spółki, np. Monnari, czy Wittchen.

"Sentyment dla tych spółek był bardzo negatywny, wyceny były niskie, stąd taka reakcja inwestorów i odreagowanie. Niemniej jednak wpływ na wyniki spółek wcale nie musi być istotnie pozytywny" - ocenił analityk DM BDM.

"Zakładam, że ruch w galeriach będzie słaby, spółki prawdopodobnie wprowadzą duże wyprzedaże, a koszty, w tym najmu, już się pojawią. Pytanie, jak to się skompensuje" - dodał.

Wskazał, że biorąc pod uwagę ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach wydaje się, że sieci z dużymi sklepami, skorzystają bardziej niż sklepy butikowe.

Konfederacja Lewiatan: otwarcie sklepów w galeriach handlowych pomoże przedsiębiorcom

Biznes nauczył się już żyć z koronawirusem. Widać to po tych rodzajach działalności gospodarczej, których nie zakazano rozporządzeniem wprowadzającym stan epidemiczny. Pracodawcy wprowadzili wewnętrzne procedury bezpieczeństwa, zapewniają pracownikom środki ochrony i dostosowali sposób pracy do nowych warunków. Przez ostatnie tygodnie współpracowaliśmy z Ministerstwem Rozwoju, przygotowując protokoły zaleceń sanitarnych dla otwarcia działalności, które okresowo wstrzymano w celu ograniczenia ryzyka zakażeń, ocenia Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

To dobre materiały, dające rękojmie zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego dla pracowników i klientów, a jednocześnie pozwalające firmom na produkcję i świadczenie usług. Należy tu wyważyć koszt ekonomiczny i bezpieczeństwo zdrowotne. Oczywiście, zdrowie zawsze powinno być na pierwszym miejscu, jednak straty gospodarcze wiążą się z konkretnymi miejscami pracy i wynagrodzeniami pracowników.

Konfederacja Lewiatan razem z Federacją Przedsiębiorców Polskich uruchomiła  licznik strat spowodowanych restrykcjami związanymi ze zwalczaniem COVID-19. Wynika z niego, że codziennie polska gospodarka traci ponad 2 mld zł. Te straty urosły już do niemal 100 mld zł. Dlatego otwieranie tych działalności gospodarczych, które można uruchomić w sposób bezpieczny jest ważne i pilne.

Otwarcie sklepów w galeriach handlowych niewątpliwie będzie dla gospodarki sygnałem, który pozwoli nieco poprawić nastroje przedsiębiorców i konsumentów.  Należy jednak zadbać o to, żeby firmy mogły przejść przez okres, w którym sprzedaż będzie znacząco obniżona, pomimo jej dopuszczenia. Trudno będzie wrócić do poziomu sprzedaży pozwalającego przynajmniej na pokrycie kosztów działalności. Firmy z niecierpliwością czekają na środki z tzw. Tarczy Finansowej oraz na pozytywne decyzje o wsparciu przewidzianym w ramach Tarczy Antykryzysowej. Cieszy ogłoszenie uruchomienia od dziś Tarczy Finansowej. Niestety z sygnałów jakie otrzymujemy od firm, uzyskanie obiecanego wsparcia jak dotąd, nie jest ani tak szybkie, ani tak łatwe, jak ogłaszano na konferencjach prasowych.

Udostępnij artykuł: