Koronawirus w Polsce: szkoły, żłobki i przedszkola zamknięte do 24 maja, rząd podał daty matur i egzaminu ósmoklasisty

Gospodarka

Rząd przedłuża zamknięcie szkół, przedszkoli i żłobków do 24 maja - powiedział na konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski
Minister edukacji Dariusz Piontkowski Fot. Adam Guz/KPRM

Rząd przedłuża zamknięcie szkół, przedszkoli i żłobków do 24 maja - powiedział na konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Min. @D_Piontkowski: rząd przedłuża zamknięcie szkół, przedszkoli i żłobków do 24 maja #koronawirus #COVID19 #szkoły #matury #matura2020 @MEN_GOV_PL

"Niestety obecne warunki epidemiologiczne nie pozwalają na to, żebyśmy odwiesili ich (szkół, przedszkoli i żłobków) działalność, tym razem przedłużamy ich zamknięcie na znacznie dłużej, do 24 maja" - powiedział minister. 

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Matury bez części ustnej

Egzaminy maturalne odbędą się wyłącznie w formie pisemnej i rozpoczną się 8 czerwca, a egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w dniach 16-18 czerwca - powiedział w trakcie konferencji minister edukacji Dariusz Piontkowski.

"Egzaminy maturalne zaczną się 8 czerwca egzaminem z języka polskiego" - powiedział Piontkowski. Dodał, że egzaminy potrwają do końca czerwca i będą to wyłącznie matury pisemnej.

Piontkowski poinformował, że od 16 do 18 czerwca przeprowadzone będą egzaminy dla ósmoklasistów, a 22 czerwca rozpoczną się egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe.

Piontkowski wskazał, że wyniki egzaminów mają być podane w takich terminach (ósmoklasisty do końca lipca, matury do 11 sierpnia), by możliwe byłoby przeprowadzenie rekrutacji do szkół średnich i wyższych.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek wskazał na konferencji, że przy wyżej wskazanych terminach możliwe będzie rozpoczęcie roku akademickiego 1 października.

Minister zdrowia: dane o skutkach znoszenia ograniczeń w przyszłym tygodniu

Informacje o pierwszych skutkach znoszenia ograniczeń - m.in. zakazu wstępu do parków i lasów, poluzowania ograniczeń w sklepach i na targowiskach - będą znane w przyszłym tygodniu, zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Na ich podstawie zostaną przedstawione rekomendacje dotyczące dalszych etapów znoszenia obostrzeń, wprowadzonych w związku z epidemią COViD.

"Pierwsze informacje o wpływie zniesienia pewnych regulacji, które nastąpiły w poniedziałek będziemy mogli podać dopiero w przyszłym tygodniu […] Podawanie jakichś terminów bez tej wiedzy byłoby niepodbudowane danymi" - powiedział Szumowski podczas telekonferencji.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu rząd będzie informował o tym, "jak pierwszy etap wpłynął na ilość chorych i o kolejnych terminach" odmrażania gospodarki.

Od 20 kwietnia otwarte są lasy, parki i skwery, a osoby powyżej 13. roku życia mogą przemieszczać się samodzielne. Poluzowane zostały także ograniczenia dotyczące placówek handlowych do 100 metrów, w sklepie mogą przebywać 4 osoby na kasę (nie licząc personelu). W większych - liczba klientów zależy od powierzchni sklepu; na jedną osobę musi przypadać kilkanaście metrów.

Rząd zapowiedział, że dalsze znoszenie ograniczeń zależeć będzie od sytuacji epidemiologicznej.


Źródło: PAP BIZNES, ISBnews
Udostępnij artykuł: