Koronawirus w Polsce: tarcza antykryzysowa 2.0 dla średnich i dużych przedsiębiorstw, nowelizacja budżetu za 2-3 miesiące

Firma / Gospodarka

Tadeusz Kościński
Tadeusz Kościński Fot. Ministerstwo Finansów

Nie ma potrzeby pilnej nowelizacji aktualnego budżetu, jednak ustawa zostanie zmieniona w ciągu dwóch lub trzech najbliższych miesięcy - wynika z wypowiedzi ministra finansów Tadeusza Kościńskiego dla agencji Reuters. Jak powiedział, przygotowywana druga część pakietu antykryzysowego będzie skierowana do średnich i dużych przedsiębiorstw.

Tadeusz #Kościński dla @Reuters: rząd jest w trakcie przygotowywania drugiej tarczy antykryzysowej, która zapewni rozwiązania średnim i dużym przedsiębiorstwom #TarczaAntykryzysowa #koronawirus #COVID19 #KoronawirusWPolsce @MF_GOV_PL

„Nie ma potrzeby byśmy pilnie nowelizowali budżet. Budżet przyjęty przez parlament jest zbilansowany, mamy niski poziom długu publicznego i sfinansowaliśmy około 90 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych. Spodziewam się jednak, że w ciągu dwóch, trzech miesięcy budżet będzie musiał zostać znowelizowany i wtedy zostanie podjęta decyzja o wielkości deficytu” – powiedział Kościński.

Czytaj także: Zwolnienie przez 3 miesiące ze składek do ZUS dla firm zatrudniających do 49 pracowników >>>

Z wypowiedzi ministra finansów wynika, że nowelizacja ustawy budżetowej w takim okresie pozwoli lepiej rozeznać się w sytuacji gospodarczej kraju.

„Pytaniem pozostaje, czy istnieje możliwość natychmiastowego określenia wielkości deficytu i co, jeśli odradzanie się gospodarki po kryzysie będzie miało kształt bardziej zbliżony do litery ‚L’ niż ‚U’. W tym wypadku nie możemy zużyć całej amunicji na raz” – dodał.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Będzie druga tarcza antykryzysowa

Szef resortu powiedział, że rząd jest w trakcie przygotowywania drugiej tarczy antykryzysowej, która zapewni rozwiązania średnim i dużym przedsiębiorstwom.

Zdaniem Kościńskiego, Unia Europejska nie powinna oczekiwać, że walka jej członków z pandemią będzie opierać się wyłącznie na budżetach państwowych, a UE powinna sięgnąć do rozwiązań na poziomie europejskim.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

„Na przykład podatek od transakcji finansowych albo podatek cyfrowy. Te pieniądze musimy policzyć najpierw i dopiero sięgać po zasoby poszczególnych państw” – powiedział. Jak dodał, to samo odnosi się do problemu rajów podatkowych, a środki, które tam płyną powinny pozostać w UE i służyć w walce z efektami pandemii.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: