Koronawirus w Polsce. ZUS wprowadza ułatwienia dla firm, m.in. odroczenie płatności składek

Firma / Gospodarka

W związku z pandemią koronawirusa Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował się na wprowadzenie ułatwień dla firm, które mają pomóc im przetrwać w ciężkich czasach.

Logo ZUS
Fot. stock.adobe.com/Игорь Головнёв

W związku z pandemią koronawirusa Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował się na wprowadzenie ułatwień dla firm, które mają pomóc im przetrwać w ciężkich czasach.

#ZUS wprowadza ułatwienia, które mają pomóc firmom #koronawirus #COVID19 #koronawiruswpolsce #COVID2019 @LewiatanTweets

ZUS wprowadza ułatwienia, które mają pomóc firmom. Wśród nich są:

·       odroczenie płatności składek - na wniosek płatnika będzie możliwość odroczenia o 3 miesiące terminu płatności składek,

·       zawieszenie i wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych o 3 miesiące,

·       tryb uproszczony dla składek za okres luty–kwiecień 2020 r. -  wprowadzony zostanie uproszczony wniosek: jeden dokument, w którym dodatkowo zawarte będzie oświadczenie, w którym przedsiębiorca wskaże, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności. Wszystkie wnioski będą kwalifikowane jako wnioski o pomoc de minimis. Wniosek będzie można złożyć na PUE, e-mailem lub do skrzynki w placówce ZUS. W odpowiedzi na wniosek ZUS odeśle do płatnika do podpisu umowę z ZUS oraz wydruk z SUDOP (informacja o wielkości otrzymanej pomocy w okresie ostatnich 3 lat),

·       wstrzymanie działań egzekucyjnych – na należności od lutego do kwietnia 2020 r. wobec aktywnych płatników, którzy do końca stycznia 2020 r. nie zalegali z opłacaniem składek.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

- Wprowadzone przez ZUS ułatwienia to dobry krok, aby ochronić miejsca pracy i funkcjonowanie firm. Cieszymy się, że postulaty Lewiatana są słuchane i wdrażane. Przedsiębiorcy potrzebują teraz zdecydowanych działań rządu, które pomogą im przetrwać ten trudny okres i utrzymać zatrudnienie. Jednak samo odłożenie płatności składek na 3 miesiące nie uspokoi przedsiębiorców. Należy zadbać o to, żeby po tych 3 miesiącach otrzymali ofertę karencji i rozłożenia na raty skumulowanych składek. Nawet firmy, które przetrwają najgorszy czas nie będą w stanie zapłacić na raz składek za cztery miesiące  i to w momencie, kiedy ich zdolności finansowe prawdopodobnie nie zdążą się odbudować – mówi dr Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce. Banki przedstawiają “pakiet pomocowy”: uproszczone wakacje kredytowe, odroczenie spłat rat leasingowych, płatności zbliżeniowe bez PIN-u do 100 zł. Co jeszcze?

Udostępnij artykuł: