Korzystne zmiany w rozliczaniu opłat za energię

Multimedia

Nowelizacja prawa energetycznego znosi bariery uniemożliwiające rozwój magazynowania energii i w jasny sposób reguluje, w jaki sposób takie magazyny będą przyłączane do sieci i jakie obowiązki będą mieli operatorzy.

Barbara Adamska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii.
Źródło: MarketNews24

Nowelizacja prawa energetycznego znosi bariery uniemożliwiające rozwój magazynowania energii i w jasny sposób reguluje, w jaki sposób takie magazyny będą przyłączane do sieci i jakie obowiązki będą mieli operatorzy.

‒ Najważniejsza kwestia to zniesienie podwójnego naliczania opłat dystrybucyjnych ‒ mówi w rozmowie z MarketNews24 Barbara Adamska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii.

– Do tej pory magazyn energii, gdy wprowadzaliśmy do niego energię, traktowany był jako zużycie końcowe i w związku z tym naliczano opłaty dystrybucyjne.

Istotne dla rozwoju magazynów jest, że ceny za taka usługę będą cenami rynkowymi

Natomiast w momencie, gdy pobieraliśmy energię, taki magazyn traktowany był jak elektrownia, dlatego naliczano powtórnie wszystkie opłaty sieciowe ‒ dodaje Barbara Adamska.

Czytaj także: Nadchodzi czas wielkich farm fotowoltaicznych i prosumenta instytucjonalnego

Istotną zmianą dla wszystkich użytkowników sieci i rozwoju odnawialnych źródeł energii jest możliwość potraktowania inwestycji w postaci magazynu energii jako alternatywy dla rozwoju sieci operatorów dystrybucyjnych i systemu przesyłowego.

Najważniejsza kwestia to zniesienie podwójnego naliczania opłat dystrybucyjnych

Po zmianach w prawie energetycznym nie ma już obowiązku uzyskania koncesji dla operatorów magazynów energii, jeżeli moc zainstalowanego magazynu jest mniejsza niż 10 megawatów.

Czytaj także: Konfederacja Lewiatan: rekomendacje 2021 dotyczące odnawialnych źródeł energii

‒ Granica ta została ustalona bardzo rozsądnie, ponieważ 10 megawatów to jest to już duży magazyn energii – ocenia Barbara Adamska.

– Istotne dla rozwoju magazynów jest, że ceny za taka usługę będą cenami rynkowymi – dodaje prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii.

Ustawa ta jest ważna dla rozwoju domowej fotowoltaiki, ze względu właśnie na gromadzenie energii i rozliczanie jej zużycia.

Prace nad ustawą trwają w Sejmie.

Ustawa prawdopodobnie wejdzie w życie w I kwartale 2021 roku.

Czytaj także: Ministerstwo Klimatu i Środowiska: ponad 75% Polaków jest skłonnych płacić więcej za „czystą” energię

Źródło: MarketNews24
Udostępnij artykuł: