Koszt budowy bloku gazowego Elektrowni Ostrołęka C wyniesie połowę kosztu budowy elektrowni węglowej

ESG

Koszt budowy bloku gazowego Ostrołęka C o mocy 745 MW wyniesie 3,3‒3,5 mld zł, tj. połowę tego, co budowa elektrowni węglowej, poinformował ISBnews członek zarządu PKN Orlen Józef Węgrecki.

Ostrołęka, elektrownia, dymiące kominy
Fot. stock.adobe.com /Robert

Koszt budowy bloku gazowego Ostrołęka C o mocy 745 MW wyniesie 3,3‒3,5 mld zł, tj. połowę tego, co budowa elektrowni węglowej, poinformował ISBnews członek zarządu PKN Orlen Józef Węgrecki.

„Pierwszy prąd z budowanej Elektrowni Ostrołęka popłynie w 2024 roku. Łącznie moc bloków gazowych to będzie 745 MW” ‒ powiedział Józef Węgrecki ISBnews w kuluarach Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku.

Dodał, że wartość inwestycji „to około połowa ceny budowy elektrowni węglowej, czyli 3,3‒3,5 mld zł”.

Czytaj także: Zamiast węglowego, blok gazowo-parowy w elektrowni Ostrołęka, wspólna inwestycja PKN Orlen i PGNiG

„Najważniejszą wartością będzie możliwość elastycznego włączania się do ogólnopolskiej sieci energetycznej wtedy, kiedy będzie największe zapotrzebowanie na prąd” ‒ podkreślił członek zarządu PKN Orlen.

PKN Orlen zakłada, że inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2024 roku. Planowana moc nowego bloku to 745 MW.

Orlen ma już zagwarantowane dostawy gazu z PGNiG. Wkrótce może zostać wybrany wykonawca inwestycji.

„Negocjujemy wybór wykonawcy, wkrótce możemy to rozstrzygnąć” - powiedział Węgrecki.

Pod koniec grudnia 2020 roku PKN Orlen pozyskał partnera inwestycji w blok gazowo-parowy w Ostrołęce, którym zostanie PGNiG. Trójstronna umowa ma gwarantować PKN Orlen i Enerdze wiodącą pozycję w projekcie, z łącznym pakietem udziałowym na poziomie 51 proc. PGNiG obejmie 49 proc. udziałów.

Jednocześnie PKN Orlen i PGNiG zawarły aneks do umowy z 2016 roku, który gwarantuje dostawy gazu do końca 2027 roku na rzecz instalacji produkcyjnych Grupy Orlen w Polsce, w tym do elektrowni w Ostrołęce.

Wcześniej PKN Orlen, Enea i Energa podpisały porozumienie przewidujące kontynuację inwestycji w Ostrołęce ze zmianą założeń z technologii dotychczas realizowanej opartej na węglu na technologię opartą na paliwie gazowym.

Czytaj także: Czarny dzień dla węgla, elektrownia w Ostrołęce na gaz

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie.

Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Czytaj także: PKN Orlen, Energa i Elektrownia Ostrołęka w tle

Źródło: aleBank.pl, PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: