Koszt utrzymania domu rośnie wolniej niż inflacja

Finanse osobiste

Ponad 920 złotych – tyle wydaje przeciętne gospodarstwo domowe na utrzymanie i wyposażenie gospodarstwa domowego. Kwota ta nie uwzględnia rat kredytów hipotecznych. Aktualny wynik jest o 1% wyższy niż rok temu. Rosnące koszty w ryzach utrzymują taniejąca energia elektryczna i relatywnie stabilne ceny popularnego w Polsce opału.

Model domu, pieniądze i kalkulator symbolizujące kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny Fot. stock.adobe.com/Monster Ztudio

Ponad 920 złotych – tyle wydaje przeciętne gospodarstwo domowe na utrzymanie i wyposażenie gospodarstwa domowego. Kwota ta nie uwzględnia rat kredytów hipotecznych. Aktualny wynik jest o 1% wyższy niż rok temu. Rosnące koszty w ryzach utrzymują taniejąca energia elektryczna i relatywnie stabilne ceny popularnego w Polsce opału.

#BartoszTurek: Na utrzymanie i wyposażenie dachu nad głową statystyczna trzyosobowa rodzina wydaje o 12 złotych więcej niż rok temu #GUS

Koszt utrzymania domu w górę o 1%

Rosnące koszty wywozu śmieci, metra sześciennego gazu oraz wyższe niż przed rokiem stawki czynszów najmu – to najszybciej drożejące dobra i usługi składające się na koszty utrzymania domu – wynika z najświeższych danych GUS.Przeciętny koszt utrzymania domu pozostaje w miarę stabilny dzięki nieznacznie tylko rosnącym cenom opału i wyraźnie taniejącej energii elektrycznej. Za tą drugą w marcu 2019 roku trzeba było wg urzędu płacić o 7% mniej niż przed rokiem.W efekcie łączny koszt utrzymania i prowadzenia domu w marcu 2019 roku był tylko o 1% wyższy niż rok wcześniej. To oznacza dynamikę wzrostu niższą niż inflacja, która w marcu została przez urząd oszacowana na 1,7% w skali roku. 

Co to oznacza w praktyce? Statystyczna trzyosobowa rodzina wydaje na utrzymanie i wyposażenie mieszkania ponad 920 złotych miesięcznie – wynika z szacunków opartych o dane GUS na temat inflacji i wydatków gospodarstw domowych.Kwota ta uwzględnia wydatki na ogrzewanie i nośniki energii (koło 40% łącznych kosztów związanych z mieszkaniem), ale też inne media, czynsze płacone przez najemców, wywóz nieczystości, zakup AGD, mebli, oświetlenia, dekoracji, usług takich jak sprzątanie czy remonty. Jest to wartość uśredniona dla całego kraju.

Wydajemy coraz więcej, bo nas stać

Na utrzymanie i wyposażenie dachu nad głową statystyczna trzyosobowa rodzina wydaje więc o 12 złotych więcej niż rok temu. W praktyce wartość ta może się okazać jednak wyższa, gdy w drugiej połowie bieżącego roku poznamy dokładniejsze dane na temat wydatków gospodarstw domowych.Podobny mechanizm obserwowaliśmy też w poprzednich latach. To jemu zawdzięczamy wyraźne wzrosty kosztów utrzymania na początku lat 2015-17. Wynika on z faktu aktualizacji danych o nowe informacje płynące z badania GUS „Warunki Życia”.W ostatnich latach zawsze wynikało z niego, że przeciętne wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkań rosły szybciej niż wynikało ze wzrostu cen. To oznacza, że wraz z poprawianiem się sytuacji finansowej gospodarstwa domowe konsumują coraz więcej. 

Inflacja ma przyspieszyć

Z dostępnych dziś prognoz wynika, że inflacja powinna w najbliższych miesiącach przyspieszyć. Sugeruje to projekcja inflacji przygotowana przez NBP.Na taki rozwój wypadków powinny przygotować się gospodarstwa domowe, bo rosnąca inflacja oznacza wyższe koszty życia. Wciąż należy też pamiętać, że w końcu kiedyś Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzje o podniesieniu poziomu stóp procentowych, a to oznaczać będzie wzrost rat kredytów.To przyszłe wydarzenie – bardzo ważne z punktu widzenia zadłużonych gospodarstw domowych – nie jest uwzględniane przy badaniach wskaźnika inflacji.Bartosz Turek, niezależny analityk
Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: