KPMG: 60% banków liczy na wzrost liczby kredytów na inwestycje w nieruchomości

Raporty

Większość banków w Polsce - 60% - spodziewa się, że liczba udzielanych kredytów na inwestycje w nieruchomości wzrośnie w ciągu następnych 12-18 miesięcy, wynika z raportu KPMG "Property Lending Barometer 2017".

Większość banków w Polsce - 60% - spodziewa się, że liczba udzielanych kredytów na inwestycje w nieruchomości wzrośnie w ciągu następnych 12-18 miesięcy, wynika z raportu KPMG "Property Lending Barometer 2017".

"Oczekiwania banków względem wielkości całego portfela kredytów na rynku nieruchomości w ciągu następnych 12-18 miesięcy są różne w zależności od kraju. 1/5 respondentów badania spodziewa się spadku liczby inwestycji, 40% wzrostu, a 40% respondentów nie przewiduje zmian w najbliższej przyszłości. Sektor bankowy w Polsce wydaje się być bardziej optymistyczny - spośród badanych banków 60% liczy na wzrost liczby udzielanych kredytów na inwestycje w nieruchomości" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.Według KPMG, Polska jest wciąż atrakcyjnym i perspektywicznym rynkiem dla inwestorów w tym sektorze. Całkowita wielkość inwestycji w I połowie 2017 roku wyniosła w Polsce 1,6 mld euro, z czego większość transakcji odnotowano w segmencie nieruchomości handlowych (955 mln euro), przypomina firma. W hotele zainwestowano 335 mln euro, a w inwestycje biurowe 284 mln euro.

"Banki w Polsce pozostają otwarte na finansowanie inwestycji w branży nieruchomości, chociaż sytuacja zewnętrzna wpływa na ich większą ostrożność w udzielaniu kredytów. Większość polskich banków dostrzega również strategiczne znaczenie finansowania projektów nieruchomościowych i przewiduje zwiększenie akcji kredytowej w tym sektorze" - dodał partner, szef zespołu doradztwa dla rynku budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce Steven Baxted, cytowany w komunikacie.Raport pt. "Property Lending Barometer 2017" został opracowany na podstawie odpowiedzi udzielonych przez ponad 90 instytucji finansowych działających w sektorze nieruchomości w 17 krajach Europy. Badanie zostało przeprowadzone w okresie maj-lipiec 2017 r.

ISBNews - Biznes

Udostępnij artykuł: