Krajobraz zmienił się nie do poznania

BANK 2016/12

„Kiedy patrzę hen za siebie, w tamte lata co minęły…” – słowa ponadczasowego przeboju nabierają szczególnego znaczenia w czas jubileuszu. Ćwierćwiecze Związku Banków Polskich stanowi doskonały moment, by przypomnieć, jak zmieniało się otoczenie prawno-ekonomiczne, w którym przyszło funkcjonować polskiemu sektorowi bankowemu – i zarazem uświadomić sobie olbrzymi postęp, który dokonał się w tym obszarze od 1991 r.

Jerzy Rawicz

Koniec świata milionerów, czyli denominacja

W 1994 r. przeciętny Kowalski zarabiał od kilku do kilkunastu milionów złotych. Kwoty, które mogłyby wprawić w zakłopotanie arabskiego szejka, „zawdzięczaliśmy” hiperinflacji, która zawitała nad Wisłę w przełomowym roku 1989. Przez kilkanaście miesięcy wartość złotego obniżyła się przeszło sześciokrotnie. Kres hiperinflacji położyło w 1990 r. wdrożenie tzw. planu Balcerowicza, jednak Polacy pozostali milionerami jeszcze przez pięć lat. Gazeta codzienna kosztowała wówczas kilka tysięcy, a nabywca „malucha” musiał wysupłać z portfela przeszło… 60 mln zł.

Milionowe zarobki Polaków zakończyły się wraz z denominacją złotego. Przygotowania do tego ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: