Kredyt hipoteczny: jak długo trzeba zbierać na wkład własny na mieszkanie dla dziecka?

Finanse osobiste / Kredyty / Nieruchomości

Wielu rodziców zamierza odkładać pieniądze na wkład własny dla dziecka albo nawet całe lokum. Jak długo trzeba będzie oszczędzać na taki cel?

Model domu i skarbonka
Fot. stock.adobe.com/lily

Wielu rodziców zamierza odkładać pieniądze na wkład własny dla dziecka albo nawet całe lokum. Jak długo trzeba będzie oszczędzać na taki cel?

Młodsi Polacy są tak samo przywiązani do własności mieszkaniowej, jak ich rodzice. Wiele młodszych osób posiadających małe dzieci, stara się oszczędzać na wkład własny do kredytu albo nawet całe mieszkanie z myślą o przyszłości syna lub córki. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jak długo trzeba odkładać pieniądze w celu uzbierania pokaźnej sumy.

Oszczędzanie na wkład własny
Źródło: Rynekpierwotny.pl

Czytaj także: Rośnie podaż mieszkań, a ich ceny są średnio o 7 proc. wyższe niż przed pandemią >>>

Przykładowa analiza portalu RynekPierwotny.pl zakłada, że warszawska para posiadająca obecnie łączny dochód netto na poziomie 9000 zł, co miesiąc stara się oszczędzać z myślą o przyszłości dziecka 5% swoich dochodów. Wynagrodzenia rodziców rosną w takim samym tempie, jak inflacja, a konto oszczędnościowe, na które co miesiąc trafiają środki, posiada oprocentowanie wyższe średnio o 0,50 punktu procentowego niż stopa inflacji.

Czytaj także: Jak uzyskać wyższą kwotę kredytu, ale na miarę naszych możliwości >>>

Kwota zaoszczędzona przez rodziców w czasie 20 lat pozwoliłaby na zakup około 21% przeciętnego nowego mieszkania w Warszawie o powierzchni 50 mkw.

To wynik uwzględniający założenie, że łączna cena przykładowego lokum będzie zmieniać się w takim samym tempie jak inflacja.

Jeżeli przyjmiemy mniejszy łączny dochód gospodarstwa domowego (6000 zł netto) oraz nieco niższą stopę oszczędzania (3%), to okaże się, że przykładowi rodzice po 20 latach uzbierają ok. 16% wartości typowego polskiego lokum o powierzchni 50 mkw.

Źródło: RynekPierwotny.pl
Udostępnij artykuł: