Kredyty frankowe: banki zainteresowane propozycją szefa KNF?

Kredyty / Nieruchomości / Z rynku

KNF odbyła robocze konsultacje z jednym z banków, który rozważa przedstawienie rozwiązania w sprawie kredytów frankowych - poinformował Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Franki szwajcarskie i model domu
Fot. stock.adobe.com/dualinput

KNF odbyła robocze konsultacje z jednym z banków, który rozważa przedstawienie rozwiązania w sprawie kredytów frankowych - poinformował Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Propozycja została przedstawiona w zeszłym tygodniu. Już kilka banków skontaktowało się z nami w celu prowadzenia rozmów i konsultacji dotyczących dopracowania parametrów tej koncepcji.

"Odbyliśmy już warsztatowe konsultacje z jednym z banków, który - jak się wydaje - poważnie rozważa przedstawienie takiego rozwiązania. Głęboko wierzę, że konsultacje prowadzone w trybie roboczym z tym bankiem doprowadzą do wypracowania parametrów i wyjścia z takim rozwiązaniem" - powiedział Jacek Jastrzębski w radiu TOK FM.

Czytaj także: Skąd się wzięły kredyty frankowe?

"Bardzo bym chciał i jestem przekonany, że to ma szansę się udać, że za przykładem tego banku pójdą też inne i w toku roboczych uzgodnień zostanie wypracowane rozwiązanie, z którym banki będą mogły wyjść do klientów" - dodał.

Podobne rozwiązania były proponowane wcześniej, ale w obecnej chwili mogą się cieszyć większym zainteresowaniem ze strony banków - uważa szef KNF.

Wynika to z faktu, że tendencja orzecznicza w sądach krajowych, a przede wszystkim w sądzie unijnym, czyli TSUE wyznacza prokonsumencki kierunek interpretacji przepisów prawa zarówno krajowego jak i unijnego.

W tej sytuacji istotną korzyścią dla banków z przystąpienia do tej inicjatywy jest skwantyfikowanie ryzyka, jego wewnętrzna wyceny, a w perspektywie dłuższej mówiąc kolokwialnie wyczyszczenie bilansów z tych aktywów z którymi wiąże się ryzyko prawne - mówił prof. Jacek Jastrzębski.

Jego zdaniem jest też dobra propozycja dla klientów banków.

Wskazał, że nie wiadomo w jakim kierunku ukształtuje się linia orzecznicza sądów w przypadku ogłaszania nieważności całej umowy kredytowej. Nie wiadomo jak w takim przypadku miałyby wyglądać rozliczenia między bankiem i klientem.

Przewodniczący przyznał, że być może byłby jakiś odsetek spraw gdzie rozstrzygnięcia dla klienta byłyby korzystniejsze w przypadku drogi sądowej, ale spór sądowy trwa, a jego wynik jest niepewny, i jednocześnie istnieje konieczność ponoszenia kosztów prawnych, także na rzecz kancelarii prawnych. W przypadku ugody z bankiem nie ma tych kosztów.

Reakcja Związku Banków Polskich

Propozycja szefa KNF, przedstawiona w ubiegłym tygodniu, spotkała się z pozytywną opinią Związku Banków Polskich.

Banki analizują tę propozycję, ustosunkują się do niej w najbliższych tygodniach - informował wówczas prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Czytaj także: Związek Banków Polskich pozytywnie ocenia propozycje KNF ws. kredytów frankowych, banki będą ją analizować >>>

Na pewno zawieranie ugód i tworzenie ekosystemu do dalszej współpracy banków z ich klientami jest lepszym rozwiązaniem niż toczenie wieloletnich sporów. Inicjatywę oceniam pozytywnie, teraz wszystkie banki analizują tę propozycję.

„Wielce powinno być wskazane włączenie się do tego procesu także Skarbu Państwa, ważnego beneficjenta wybudowania tych kilkuset tysięcy mieszkań” – powiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

„Myślę, że w kolejnych tygodniach banki będą mogły coś więcej na ten temat powiedzieć, przedstawić swoje pierwsze opinie” – dodał.

Jakie rozwiązania proponuje przewodniczący KNF?

Przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zaproponował bankom, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód w sprawie kredytów frankowych.

Nadzorca chce, by banki wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód, które byłyby dla klientów banków realną alternatywą do ścieżki sądowej. Jako najbardziej spójne i mające szanse powodzenia ocenił rozwiązanie, w którym klienci banków zaczęliby się rozliczać z bankami tak, jak gdyby ich kredyty od początku były kredytami złotowymi, oprocentowanym według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o marżę.

Czytaj także: Szef KNF proponuje rozwiązanie problemu kredytów walutowych, kredytobiorca frankowy nie może być uprzywilejowany wobec kredytobiorcy złotowego >>>

Przewodniczący informował wtedy, że KNF rozpoczął rozmowy w tej sprawie z UOKiK.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: