Kredyty frankowe: BOŚ Bank wstrzymuje decyzję ws. ugód z frankowiczami

Kredyty / Nieruchomości / Z rynku

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie BOŚ Banku, które głosować miało nad wyrażeniem zgody na przystąpienie do programu ugód z klientami posiadającymi kredyty walutowe, zostało przerwane do 26 kwietnia - podał we wtorek bank.

Siedziba BOŚ Banku w Warszawie
By Fermina - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26882867

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie BOŚ Banku, które głosować miało nad wyrażeniem zgody na przystąpienie do programu ugód z klientami posiadającymi kredyty walutowe, zostało przerwane do 26 kwietnia - podał we wtorek bank.

"Przerwa w obradach NWZ BOŚ związana jest przede wszystkim z przełożeniem rozprawy Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, która ma rozstrzygnąć zagadnienia prawne dotyczące kredytów walutowych i rozliczeń między bankami a kredytobiorcami" - napisano w komunikacie prasowym.

Czytaj także: Kredyty frankowe: posiedzenie Sądu Najwyższego przełożone >>>

"Pierwotnie była ona zaplanowana na 25 marca, jednak termin ten został przesunięty na 13 kwietnia br. Przyjmuje się, że stanowisko wyrażone przez Sąd Najwyższy ukształtuje kierunki orzecznictwa sądów powszechnych i może wpłynąć na ocenę rozważanych propozycji ugodowych zarówno przez kredytobiorców, jak i banki" - dodano.

Czytaj także: Kredyty frankowe: banki poczekają z decyzjami o ugodach na rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego?

Akcjonariusze BOŚ Banku mają podjąć uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawieranie ugód z konsumentami, którzy zawarli z nim umowy kredytu lub pożyczki zabezpieczonej hipotecznie, denominowanej w lub indeksowanej do waluty obcej. NWZ zdecydować ma także o zasadach ustalenia i zatwierdzenia warunków, na jakich będą zawierane te ugody. 

Propozycja przewodniczącego KNF ws. kredytów frankowych

Według propozycji przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Jacka Jastrzębskiego, banki powinny zacząć proponować frankowiczom ugody, ale bez faworyzowania ich względem klientów, którzy mają kredyt hipoteczny w polskiej walucie. Punktem wyjścia ma być kredyt złotowy oprocentowany według stawki WIBOR powiększonej o marżę stosowaną dla kredytów złotowych w czasie, w którym udzielony został kredyt walutowy.

Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ S.A. Aktywa razem banku wyniosły 18,49 mld zł na koniec 2019 r.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews
Udostępnij artykuł: