Kredyty frankowe: liczba nowych spraw sądowych ws. kredytów CHF w III kwartale spadła o 3 proc. kdk

Kredyty / Nieruchomości

Liczba nowych postępowań sądowych przeciwko siedmiu giełdowym bankom w związku z umowami kredytowymi we frankach szwajcarskich w III kwartale 2021 roku wyniosła 7,2 tys., czyli była 3 proc. niższa niż w II kwartale - wynika z informacji zebranych przez PAP Biznes na podstawie raportów banków.

Franki szwajcarskie i młotek sędziowski
Fot. stock.adobe.com/Gina Sanders

Liczba nowych postępowań sądowych przeciwko siedmiu giełdowym bankom w związku z umowami kredytowymi we frankach szwajcarskich w III kwartale 2021 roku wyniosła 7,2 tys., czyli była 3 proc. niższa niż w II kwartale - wynika z informacji zebranych przez PAP Biznes na podstawie raportów banków.

Pod koniec września 2021 roku banki te były pozwane w sumie w 44,9 tys. sprawach, czyli o 19 proc. więcej niż pod koniec czerwca (37,6 tys.)

Najwięcej spraw sądowych dotyczących tych kredytów pod koniec III kwartału toczyło się przeciwko mBankowi (12,2 tys.), PKO BP (10,8 tys.) oraz Bankowi Millennium (10,5 tys.)

W ujęciu liczbowym najwięcej nowych spraw przybyło w III kwartale w Banku Millennium i PKO BP (po ok. 1,8 tys.) oraz w mBanku (1,6 tys.).

Czytaj także: Podwyżki stóp procentowych zniechęcają klientów do zawierania ugód frankowych?

Poniżej liczba pozwów ws. kredytów CHF wg danych przedstawionych przez banki. Dane zebrano z 7 giełdowych banków i nie obejmują m.in. Getin Noble Banku, który wyniki za III kwartał opublikuje w środę, 10 listopada.

 Łączna liczba pozwówLiczba nowych sprawróżnica kdk
 na koniec III kw. '21w III kw.(proc.)
Millennium1045018767%
mBank1215015820%
Santander76031103-7%
PKO BP108151847-9%
BNP Paribas1794416-4%
Pekao133729420%
ING BSK70184-18%
SUMA448507202-3%

Banki zwiększają rezerwy na ryzyko prawne związane z kredytami frankowymi

W ślad za rosnącą liczbą sądowych pozwów banki zwiększają rezerwy na ryzyko prawne związane z tymi kredytami. W III kwartale najbardziej obciążyły one wyniki Banku Millennium, który w tym okresie zawiązał łącznie 526 mln zł takich rezerw i po raz kolejny zanotował stratę netto.

Rezerwy te miały duży wpływ także na wyniki mBanku, który jednak w tym okresie zanotował nieduży zysk. Rezerwy związane z kredytami walutowymi w CHF w III kwartale w tym banku wzrosły do 436,8 mln zł z 248,5 mln zł w II kwartale 2021 roku.

Uruchomienie programów ugód w frankowiczami

Część banków obserwując duży napływ spraw sądowych zdecydowała się na uruchomienie programów ugód w frankowiczami, w tym dwa banki - PKO BP oraz ING Bank Śląski - zrobiły to w formule zaproponowanej przez Przewodniczącego KNF, która polega na konwersji kredytu w CHF na kredyt w PLN, tak jakby od początku kredyt był kredytem złotowym.

PKO BP, który rozpoczął proces zawierania ugód na początku października, informował, że liczba wniosków o mediację umów kredytów frankowych złożonych przez jego klientów przekroczyła 12 tys., a ponad 500 mediacji zostało zakończone pozytywnie w Sądzie Arbitrażowym. Bank podawał, że od maja obserwuje systematyczny spadek liczby pozwów.

Czytaj także: PKO BP: ponad 12 tys. umów kredytów frankowych zgłoszonych do mediacji >>>

Bank w zeszłym tygodniu podał, że jest zadowolony z efektów rozpoczętego programu ugód, jednak oceniał, że po podwyżce stóp procentowych skłonność klientów do ich zawierania może być niższa niż wynikało to z przeprowadzonej wcześniej ankiety.

ING, który ze swoim programem ugód ruszył pod koniec października, informował, że ma blisko 300 umów z wnioskiem o mediację.

Własny program ugód z kredytobiorcami walutowych kredytów hipotecznych rozwija Bank Millennium. Bank w III kwartale podpisał 2,6 tys. takich ugód i liczył, że w ostatnim kwartale podpisze ich około 2 tys.

Przedstawiciele Millennium zwracali uwagę, że w III kwartale liczba zawartych ugód była większa niż liczba nowych pozwów sądowych, których przybyło ok. 1,8 tys.

W trakcie prezentacji wyników za III kwartał mBank, Santander i Pekao informowały, że nadal nie podjęły decyzji w sprawie oferowania ugód.

mBank informował, że przygotowuje się do przeprowadzenia pilotażu ugód i obecnie pracuje zarówno nad ugodami w formule zaproponowanej przez Przewodniczącego KNF, jak i nad własnym, alternatywnym rozwiązaniem.

Czytaj także: Kredyty frankowe: mBank przygotowuje się do pilotażu ugód, pracuje nad rozwiązaniem KNF i własnym >>>

Santander Bank Polska przeprowadza testy tego procesu. Bank także nie wykluczał ani przystąpienia do ugód z klientami w formule zaproponowanej przez KNF, ani ugód na własnych warunkach.

Czytaj także: Kredyty frankowe: Santander Bank Polska nie zdecydował ws. przystąpienia do programu ugód >>>

Prezes Pekao powiedział, że bank będzie chciał poczekać na doświadczenia innych banków w tym zakresie, by zobaczyć jakim zainteresowaniem klientów cieszą się zaproponowane rozwiązania.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: