Kredyty frankowe: Santander Bank Polska przeprowadza ankiety wśród klientów dotyczące ugód

Kredyty / Nieruchomości / Z rynku

Santander Bank Polska jest na etapie przeprowadzania ankiet wśród swoich klientów dotyczących ugód w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich, zarząd banku nie podjął żadnych decyzji w tej sprawie - poinformował prezes banku Michał Gajewski.

Placówka Santander Bank Polska
Fot. Materiały prasowe Santander Bank Polska

Santander Bank Polska jest na etapie przeprowadzania ankiet wśród swoich klientów dotyczących ugód w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich, zarząd banku nie podjął żadnych decyzji w tej sprawie - poinformował prezes banku Michał Gajewski.

Nie podjęliśmy żadnych decyzji, uważamy, że to sprawa tak poważna i ma tak istotny wpływ na finanse naszego banku, że zanim podejmiemy decyzję, będziemy chcieli uzyskać rekomendację rady nadzorczej, jak i walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

- powiedział na poniedziałkowym ZWZ banku Gajewski.

Czytaj także: Santander Bank Polska: jest decyzja o zatrzymaniu zysku za 2020 rok i utworzeniu kapitału dywidendowego >>>

"Prace trwają, jesteśmy obecnie na etapie kwestionariusza, który przekazaliśmy do wybranej grupy naszych klientów, również wykonujemy pierwsze testy, ale dane, które mamy dotychczas, jeszcze nie pozwalają, żeby jakąkolwiek decyzję zarekomendować" - dodał prezes Santander Bank Polska.

Prezes ocenił, że ryzyko prawne związane z portfelem kredytów mieszkaniowych w CHF bank uznaje za jedno z najbardziej istotnych, a sytuacja jest "bardzo dynamiczna".

Propozycja prezesa KNF ws. kredytów frankowych

Jeden z punktów poniedziałkowego ZWZ obejmował przedstawienie informacji o propozycji Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie walutowych kredytów hipotecznych. Punkt ten nie był głosowany.

Czytaj także: Forum Bankowe 2021: kredyty frankowe zagrożeniem dla całej gospodarki?

Na początku lutego prezes informował, że zarząd banku przedstawi swoją rekomendację dotyczącą propozycji KNF w sprawie zawierania ugód z frankowiczami, gdy pozna wyniki ankiety przeprowadzonej wśród swoich klientów i po pilotażu w tej sprawie. Poinformował wówczas, że decyzja w tej sprawie ostatecznie będzie musiała być podjęta przez walne zgromadzenie akcjonariuszy.

Czytaj także: Kredyty frankowe: ugoda czy regulacja? Możliwe rozwiązania problemu frankowiczów w Polsce >>>

Pod koniec lutego bank podał, że szacuje, że strata banku wynikająca z konwersji kredytów według propozycji KNF wyniosłaby ok. 2,7 mld zł na poziomie jednostkowym i ok. 3,5 mld zł na poziomie skonsolidowanym, przy założeniu, że 100 proc. aktualnych kredytobiorców dokonałoby konwersji kredytów walutowych zgodnie z propozycją KNF.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: