Kredyty frankowe: wcześniejsza spłata nieopłacalna?

Finanse osobiste

Fot. stock.adobe.com/Stockfotos-MG

Kredyt mieszkaniowy zaciągamy przeciętnie na 26 lat, jednak spłacamy już po 13 latach. Ponad połowa kredytów hipotecznych spłacana jest po 10 latach. I to się opłaca, pod warunkiem, że nie jest to pożyczka we frankach szwajcarskich.

#BartoszTurek z @OpenFinanceSA: często więc bardziej opłaca się założyć lokatę w polskim banku niż nadpłacać kredyt we franku #kredyty #CHF #KredytyFrankowe #lokaty #OpenFinance

– Całkowita lub częściowa spłata kredytu przed czasem, to bardzo popularne rozwiązanie wśród Polaków – mówi Bartosz Turek, analityk Open Finance. – I trudno się temu dziwić, bo jeżeli zaciągamy kredyt na 30 lat, to za każde pożyczone 1 zł trzeba oddać 1,85 zł.

Gdyby nie rekordowo niskie stopy procentowe, trzeba byłoby oddawać więcej. Ale stopy będą wyższe, choć może dopiero od 2010 r.

Szybsza spłata kredytu czy lokata?

Jeżeli mamy wolne środki finansowe, to lepiej przeznaczyć je na szybszą spłatę choć części kredytu, niż na założenie lokaty bankowej.

Jednak w innej sytuacji są frankowicze, mówi ekspert Open Finance.

– Mamy niskie oprocentowanie takich kredytów. Często więc bardziej opłaca się założyć lokatę w polskim banku niż nadpłacać kredyt we franku. Po drugie mamy też wysoki kurs franka szwajcarskiego. Większość osób, które mają taki kredyt, zaciągały go po niższym kursie niż teraz obowiązujący – zwraca uwagę Bartosz Turek.

Źródło: MarketNews24

 

Udostępnij artykuł: