Kredyty gotówkowe w maju nieco tańsze

Finanse i gospodarka

Z najnowszego rankingu Expandera wynika, że w mienionym miesiącu nastąpiło sporo zmian w ofertach. Choć nie były to tylko obniżki, przeciętny koszt kredytu spadł o 566 zł. Tak jak przed miesiącem liderem rankingu pozostała oferta Deutsche Banku. Koszt tego kredytu, wynoszący 5 540 zł, jest niemal o połowę niższy od najdroższej oferty w zestawieniu.

Z najnowszego rankingu Expandera wynika, że w mienionym miesiącu nastąpiło sporo zmian w ofertach. Choć nie były to tylko obniżki, przeciętny koszt kredytu spadł o 566 zł. Tak jak przed miesiącem liderem rankingu pozostała oferta Deutsche Banku. Koszt tego kredytu, wynoszący 5 540 zł, jest niemal o połowę niższy od najdroższej oferty w zestawieniu.

Opisane oferty kierowane są do przykładowego małżeństwa, zainteresowanego kredytem na 20 000 PLN z 60 miesięcznym okresem spłaty i stałą ratą. Para posiada pozytywną historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej, nie spłaca więc żadnych innych zobowiązań i nie korzysta z kart kredytowych. Małżonkowie nie powinni być też zobligowani do przedstawienia dodatkowych zabezpieczeń takich jak aktywa finansowe czy nieruchomości.

Podobnie jak w marcu, najlepszą ofertę kredytu na kwotę 20 tys. zł na okres 60 miesięcy znajdziemy w Deutsche Banku. Jego rata wyniesie 425,66 zł, a koszt całkowity 5540 zł. Co ważne najlepsza oferta jest dostępna zarówno dla nowych, jak i starych klientów. Rata kredytu w tym banku jest o 89 zł niższa niż w najdroższym BZ WBK, co wpływa na wyższy całkowity koszt zobowiązania. W Banku Zachodnim zapłacimy aż o 5 332 zł więcej niż w Deutsche Banku. To prawie dwa razy drożej. Drugi w rankingu uplasował się Bank Gospodarki Żywnościowej z ofertą droższą od lidera o 681 zł, a trzecie miejsce zajął Bank ING oferujący kredyt o koszcie całkowitym wyższym o 1345 zł.

Miniony miesiąc przyniósł zarówno pozytywne jak i negatywne zmiany. Pięć spośród 17 banków oferuje ratę kredytu niższą niż przed miesiącem, w sześciu otrzymamy tę samą wysokość, a w pozostałych przypadkach rata zobowiązania będzie wyższa. Klienci, którzy zdecydowali się w kwietniu na kredyt w BGŻ czy PKO BP, zapłacą odpowiednio o 75 i 37 zł mniej niż w marcu, dając oszczędność 4 500 i 2 200 zł na całkowitym koszcie kredytu. Dla porównania, w Citibanku rata wzrosła o 11 zł, co przekłada się na ponad 660 zł więcej w ostatecznym rozrachunku. Przeciętny koszt kredytu we wszystkich analizowanych bankach spadł z 9641 zł do 9075 zł, czyli o 566 zł.

Warto też odnotować ciekawą propozycję Banku BPH skierowaną zarówno do nowych klientów, jak i obecnych klientów. Oferta dostępna dla wszystkich, którzy złożą wnioski do końca maja zakłada, że każdy kto będzie regularnie wywiązywał się ze swojego zobowiązania, otrzyma zwrot dwóch zapłaconych rat. W BNP Paribas możemy otrzymać gwarancję najniższego kosztu kredytu, jeśli w innym banku dostaniemy pozytywną decyzję kredytową dla takich samych warunków, natomiast w mBanku dostępna jest promocja zakładająca, że im wyższa kwota, tym niższe oprocentowanie nominalne.
140510.kredyt.tabela.01.1088x610

Oferty dla stałych klientów

Dziewięć spośród 17 banków oferuje stałym klientom niższą ratę kredytu. To średnio o 13 zł mniej, niż w przypadku oferty dla nowych. Najwięcej zaoszczędzą korzystający już z usług Banku Pekao, BNP Paribas i Raiffeisen Polbank. W pierwszym różnica to ponad 38 zł (oszczędność 2318 zł), a w następnych rata kredytu jest niższa kolejno o 26 zł (oszczędność 1576 zł) i o ponad 21 zł (oszczędność 1284 zł).

Z kolei zawierając umowę o kredyt i kartę kredytową w PKO BP możemy obniżyć oprocentowanie o 0,5 p.p., a w Credit Agricole otrzymamy 3% zwrotu raty pod warunkiem posiadania konta osobistego w tym banku. Natomiast w Inteligo otrzymamy finansowanie wyłącznie jeśli jesteśmy już klientami tego banku.
140510.kredyt.tabela.02.1083x626

Marcin Makolus
Expander Advisors

Udostępnij artykuł: