Kredyty hipoteczne ze stałą stopą procentową. UOKiK upomina banki

Finanse osobiste

UOKiK zaapelował do banków, aby wprowadziły do swojej oferty kredyty hipoteczne ze stałą stopą procentową. To lepsza ochrona konsumenta podczas trwania wieloletniej umowy kredytowej i zapewnienie stabilności sektora finansowego w Polsce, podkreśla Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Marek Niechciał
By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51743235

UOKiK zaapelował do banków, aby wprowadziły do swojej oferty kredyty hipoteczne ze stałą stopą procentową. To lepsza ochrona konsumenta podczas trwania wieloletniej umowy kredytowej i zapewnienie stabilności sektora finansowego w Polsce, podkreśla Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

#MarekNiechciał, prezes #UOKiK na @EFCongress: zależy nam na tym, aby #banki oferowały #kredyty nie tylko o zmiennym oprocentowaniu, ale też o stałym oprocentowaniu #stałastopa #oprocentowanie #EKF2018

- Zależy nam na tym, aby banki oferowały kredyty nie tylko o zmiennym oprocentowaniu, ale też o stałym oprocentowaniu – podkreśla w rozmowie z portalem aleBank.pl w kuluarach Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie prezes UOKiK Marek Niechciał – Idealnie by było, gdyby stałe oprocentowanie było przez cały okres kredytowania, np. 30 lat – dodaje.Obecnie na polskim rynku, poza pojedynczymi ofertami banków, w których klienci mogą zdecydować się na stałą stopę procentową przez kilka lat kredytowania, nie ma tego typu produktów, zauważa prezes UOKiK. Kredyty ze stałą stopą procentową nie są zaś nowym produktem, znajdują się w ofercie wielu banków na całym świecie, dodaje Marek Niechciał.

Wyższa rata ceną za spokój

Tylko, czy Polacy chcieliby korzystać z tego typu produktów i zyskiwać, co prawda spokój i pewność co do wysokości swojej raty kredytowej, ale za to za cenę podniesienia jej wysokości.- Banki powinny przeprowadzić odpowiednią kampanię edukacyjną – uważa prezes UOKiK.Wówczas,jego zdaniem, być może znajdą się chętni na tego typu produkty.- Ponieważ tego typu produkty nie są promowane teraz na rynku, to przeciętny Kowalski nie wie o zaletach takiego rozwiązania – podkreśla Marek Niechciał. – To byłoby lepsze dla całego systemu finansowego i bezpieczeństwa finansowego Polaków, gdyby więcej kredytobiorców miało tego typu produkty – podkreśla.Czytaj także: Kredyty ze stałą stopą procentową – warto być w strefie euro >>>

Prezes UOKiK twarzą kampanii edukacyjnej?

Prezes UOKiK sam chętnie wziąłby udział w kampanii edukacyjnej zachęcającej klientów banków do tego, aby brali kredyty ze stałą stopą procentową.- W ten sposób ograniczamy ryzyko – podkreśla Marek Niechciał.

To dobry moment na wprowadzenie takich produktów?

Pytanie, czy obecna sytuacja na rynku to dobry moment na wprowadzenie na szerszą skalę tego typu produktów. Przypomnijmy, że stopy procentowe w Polsce, od których zależy oprocentowanie kredytów złotowych, są obecnie na historycznie niskim poziomie, a prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński zapowiada, że ich wysokość z dużym prawdopodobieństwem nie ulegnie zmianie co najmniej do 2020 roku.Czytaj także: Kredyty ze stałą stopą procentową: to dobry czas na ich upowszechnienie na polskim rynku >>>Marek Niechciał radzi jednak ostrożnie podchodzić do tego typu zapowiedzi.- Takie przewidywanie to tylko pewna szansa, nic pewnego – przestrzega prezes UOKiK.I przypomina, że bank centralny USA już zdecydował o podniesieniu stóp procentowych za Oceanem. W jego ślady może pójść również Europejski Bank Centralny i RPP, a wówczas oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych wzrośnie.

System wczesnego ostrzegania o zmianie stóp procentowych

Obecnie, zdaniem UOKiK, banki w niewystarczający sposób informują klientów o ryzyku związanym z zaciąganiem kredytów złotówkowych ze zmienną stopą oprocentowania. Zdaniem Urzędu klienci banków nie zawsze świadomi są ryzyka związanego z takim produktem, dlatego UOKiK oczekuje, że banki wdrożą rozwiązania, które „zapewnią kompleksową i zrozumiałą informację o ryzyku związanym z umową kredytu hipotecznego”, informuje Urząd.Prezes UOKiK zaleca również, by banki wypracowały system wczesnego ostrzegania klientów o przewidywanych zmianach dotyczących stóp procentowych, które mogłyby być dla konsumentów niekorzystne.„Na wniosek klienta taki alert skutkowałby uruchomieniem przygotowanego przez bank mechanizmu stabilizacyjnego, który łagodziłby negatywne skutki bezpośrednio odczuwalne przez kredytobiorców” czytamy w komunikacie UOKiK.Urząd przypomina również, że stale monitoruje rynek kredytów hipotecznych i nie wyklucza podjęcia dalszych działań, które mogłyby poprawić sytuację kredytobiorców. 
Udostępnij artykuł: