Kredyty konsumenckie: rząd przedłuża obniżenie kosztów pozaodsetkowych do końca 2021 roku

Finanse osobiste

Rząd, w przekazanej w tym tygodniu kolejnej noweli ustawy o przeciwdziałaniu negatywnym efektom epidemii COVID-19, przedłuża do końca 2021 roku obniżenie kosztów pozaodsetkowych kredytów konsumenckich.

Napis kredyt i pieniądze
Fot. stock.adobe.com/studio v-zwoelf

Rząd, w przekazanej w tym tygodniu kolejnej noweli ustawy o przeciwdziałaniu negatywnym efektom epidemii COVID-19, przedłuża do końca 2021 roku obniżenie kosztów pozaodsetkowych kredytów konsumenckich.

"Z uwagi na przedłużający się stan epidemiczny, wskazane jest przedłużenie obowiązywania przepisów art. 8d–8f ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych stanowiących podstawę ograniczenia kosztów pozaodsetkowych kredytu konsumenckiego" - napisano.

Czytaj także: Wcześniejsza spłata kredytu konsumenckiego: stanowisko Rzecznika Finansowego >>>

Ochrona "szczególnie wrażliwych" klientów

Obniżenie maksymalnej wysokości kosztów pozaodsetkowych kredytu na czas przewidziany w ustawie ma chronić szczególnie wrażliwych klientów przed wykorzystywaniem ich słabszej pozycji przez pożyczkodawców (predatory lending).

"Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy pożyczkodawca – co już obecnie zdarza się w wielu podmiotach oferujących szybkie pożyczki – stosowałby maksymalne stawki kosztów pozaodsetkowych" - dodano.

Rząd rozważy możliwość wliczania złych długów do kosztów uzyskania przychodu dla firm pożyczkowych

Rząd rozważy możliwość wliczania złych długów do kosztów uzyskania przychodu dla firm pożyczkowych, a dla banków - złagodzenie procedury udzielania kredytów - wynika także z projektu ustawy, obniżającej do końca 2021 roku koszty pozaodsetkowych kredytów konsumenckich..

W przypadku obniżenia kosztów kredytów konsumenckich, wpływ na branżę firm pożyczkowych i banków będzie wyraźnie asymetryczny.

- napisano.

Czytaj także: Rząd chce ograniczenia kosztów pozaodsetkowych kredytu konsumenckiego aż do końca przyszłego roku, branża pożyczkowa tego nie przeżyje?

"By zredukować tę asymetrię, a jednocześnie zapewnić lepszy dostęp do kredytu dla konsumentów, należy z jednej strony w kolejnych regulacjach rozważyć wprowadzenie mechanizmów zmniejszających dotkliwości regulacji dla firm pożyczkowych (zwłaszcza możliwość wliczania złych długów do kosztów uzyskania przychodu), z drugiej strony zapewnić, by procedura udzielania kredytów i pożyczek przez banki była maksymalnie ułatwiona i pozwalała zagospodarować również klientów wcześniej wykluczonych z segmentu kredytów bankowych" - dodano. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: