Kredyty mieszkaniowe – prognoza

Bankowość / Finanse i gospodarka

Od lipca 2013 r. stopy procentowe są rekordowo niskie, ceny nieruchomości są stabilne a dodatkowo KNF wprowadził zmiany w Rekomendacji S - te wszystkie czynniki wpływają pozytywnie na zdolność kredytową jak również wskazują dobry moment na nabycie mieszkania.

Od lipca 2013 r. stopy procentowe są rekordowo niskie, ceny nieruchomości są stabilne a dodatkowo KNF wprowadził zmiany w Rekomendacji S - te wszystkie czynniki wpływają pozytywnie na zdolność kredytową jak również wskazują dobry moment na nabycie mieszkania.

W związku ze spowolnieniem gospodarczym, w lipcu doszło do zmniejszenia stopy depozytowej do 1 procenta. Co za tym idzie zmniejszyły się również raty, które bank wiąże z przychodami, określając zdolność kredytową klienta. Jednakże tak swobodna polityka pieniężna nie powinna trwać długo. Słychać już pierwsze głosy mówiące o poprawie koniunktury, a w konsekwencji spodziewać się można, że Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe. Pierwszej podwyżki oczekiwać można w drugim kwartale 2014 roku.

Do tego czasu jednak wzrastać będzie zdolność kredytowa Polaków, a będzie mieć to ścisły związek z Rekomendacją S. Pomimo braku możliwości zaciągnięcia pożyczki na 100 procent wartości mieszkania, wydłuży się możliwy czas spłaty (z 25 na 30 lat), co w praktyce oznacza niższą ratę, i wyższą zdolność kredytową.

Warto tutaj dodać, że zwiększają się marże kredytów. Nie znajdziemy już na rynku oferty z marżą mniejszą niż 1 procent.

Ważną informacją dla kupujących jest stabilizacja cen nieruchomości. Od połowy roku nie odnotowuje się wzrostów, ale samo zatrzymanie się cen na pewnym poziomie zachęca do kupowania.

140101.srednie.ceny.01.600x306

Na podstawie badań przeprowadzonych przez AMRON wnioskować można, że ceny transakcyjne w trzech pierwszych kwartałach 2013 roku wzrosły w Warszawie, Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu oraz Łodzi. Spadki odnotowano w trzecim kwartale we Wrocławiu.

Istnieje zagrożenie, że program Mieszkanie dla Młodych zwiększy popyt, ale jednocześnie spowoduje zaniżanie wartości lokali, aby spełniały wymogi programu. Pierwsze miesiące 2014 roku powinny przynieść stabilizację cen.

140101.srednie.ceny.02.600x286

Rok 2014 przyniesie zmianę w kwestii udzielania kredytu w obcej walucie. Od lipca baki będą mogły udzielić kredytu w innych walutach tylko tym, którzy w nich zarabiają.

Początek 2014 roku okazuje się być potencjalnie doskonałym momentem na zakup mieszkania ze względu na rosnąca zdolność kredytową oraz stabilizację cen lokali. Kupujący muszą pamiętać o wyborze atrakcyjnej lokalizacji w dobrej cenie.

Na podstawie: Agnieszka Pilarek,
Deutsche Bank PBC

Udostępnij artykuł: