Krok po kroku: jak założyć firmę przez internet

Firma

Przez internet można nie tylko opłacić rachunki czy zrobić zakupy - online jest możliwe także przeprowadzenie działań natury urzędowej, takich jak założenie spółki.

Mężczyzna trzymający tablet
Fot. Pixabay.com

Przez internet można nie tylko opłacić rachunki czy zrobić zakupy - online jest możliwe także przeprowadzenie działań natury urzędowej, takich jak założenie spółki.

Rejestracja firmy rodzi określone konsekwencje natury prawnej, finansowej i biznesowej, stąd wskazane jest w pierwszej kolejności zasięgnąć informacji u doświadczonego prawnika. - Mimo wszystkich ułatwień, które niesie za sobą założenie spółki przez Internet, warto ten krok skonsultować z radcą prawnym. Doświadczony specjalista może nie tylko uchronić przed popełnieniem błędów i rozjaśnić wątpliwości pojawiające się w trakcie procesu rejestracji, ale przede wszystkim doradzić najlepsze rozwiązania dla planowanej działalności - mówi Piotr Pruś, radca prawny z ECOVIS Milczarek i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Oto jak krok po kroku założyć spółkę przez internet

27.02.2018 23:20 Zaczęłam zakładać konto na EPUAP, nie przysporzyło mi to większych problemów23:27 Skończyłam wpisywać dane, a także wybrałam jeden z licznych punktów, w których będę mogła mój profil potwierdzić. Będę miała na to 14 dni.23:29 Przyszedł SMS z kodem autoryzacyjnym23:32 Przyszedł mail aktywujący moje konto1.03.201812:05 Przyszłam do jednego z punktów (na Polnej w Warszawie), w których można potwierdzić profil na EPUAP. Nie było żadnej kolejki12:13 Potwierdziłam profil zaufany na EPUAP

 2.03.2018 15:17 Podjęłam próby założenia specjalnego konta na stronie ems.gov.pl, jednak okazało się, że tu nie można go założyć (link był nieaktywny).15:22 Rozpoczęłam poszukiwania miejsca, gdzie mogę założyć konto i zostałam przekierowana na stronę ekrs.ms.gov.pl15:23 Rozpoczęłam rejestrację15:24 Przyszedł mail weryfikujący15:25 Mam konto i zaczynam wpisywać dane dotyczące nazwy spółki, jej formy prawnej (spółka z.o.o.) oraz krótko ją opisuję15:27 Przechodzę do kolejnego punktu – kapitał zakładowy oraz liczba udziałów w spółce. Jaki jest najniższy wymagany kapitał? Nie posiadam takiej wiedzy, więc na potrzeby eksperymentu wpisuję „50 zł” i przechodzę dalej

15:30 Doszłam do trzech etapów, gdzie muszę określić udziały w spółce, jej organy oraz tworzenia kapitału. Opcji jest kilka, różnią się stopniem skomplikowania. Przyznam, że nie posiadam specjalistycznej prawniczej wiedzy, więc wybieram opcje najbardziej zrozumiałe, ale nie wiem czy są dla mnie najlepsze.15:42 Przechodzę do etapu składania podpisów i wydaje mi się, że już kończę, ale dopiero teraz wyświetla się informacja „Najniższa kwota kapitału zakładowego to 5 tysięcy”, wcześniej takiej informacji nie było15:45 Wracam do etapu, w którym uzupełniałam kapitał i muszę zwiększyć liczbę udziałów w spółce, tak żeby kapitał zakładowy wynosił właśnie 5 tysięcy, zamiast 50 zł.Oczywiście to nie jest koniec – zakładając spółkę trzeba jeszcze złożyć podpisy w profilu zaufanym EPUAP, wnieść opłaty oraz poczekać na rejestrację w wyniku której spółka otrzyma numer KRS, NIP i REGON.

Źródło: ECOVIS Milczarek i Wspólnicy Kancelaria Prawna Sp.k.

Udostępnij artykuł: